Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Аврамов: Критериите за добра политика вече не са свързани с качеството на управлението

Димитър Аврамов
Снимка: БНР

Политологът Димитър Аврамов издаде дебютната си книга „Новата държава“. Според него има 6 тенденции, които ще определят ежедневието ни.

„На първо място е променено фактическото състояние на суверенитета на държавата върху човека, върху обхвата на действие на отделния човек. Контролът на правителствата, на държавите върху нас е много по-малък, отколкото е бил във всеки етап от историята. От тази гледна точка имаме много повече възможности за реализация, съответно правителствата имат по-малко контрол. На второ място демографските промени създават коренно различен тип общества - такива, с които редица от нас не са свикнали. Променя се политическата култура под влияние на емиграцията и трябва да сме наясно, че в третото и четвъртото десетилетие на този век ще се засили тенденцията да има мултиетнически общества, да има мултирасови общества, в бъдеще мултикултурализмът от изключение ще става правило, не само в анлгосаксонският свят, но и навсякъде“, каза в предаването "Нощен хоризонт" Димитър Аврамов.

Поне от 2-3 десетилетия има тенденция към силен егалитаризъм  най-вече през новите технологии.

„Тук има нещо много важно - ако в света на 20-и век, за да си лидер, беше необходимо да имаш образование, да си прекарал години следвайки нещо, придобивайки професионална квалификация, учейки, то днес това не е  така - за да си лидер е достатъчно само да си добър в разпространяването на посланията си и да си бърз във виртуалния свят, т.е. да овладееш техника на комуникация“, подчерта Аврамов.

Аврамов коментира, че се променя политическата представителство.

Критериите за добра политика вече не са свързани с качеството на управлението, а са свързани с представителство във всичките му форми. Това най-ясно се вижда в най-развитите и конкуретни западни демокарции, където се налага политиката на идентичност".

Политиката се радикализира, заяви Димитър Аврамов.

"Радикализацията е свързана с нарастване на значимостта на крайните позиции, тяхната динамика във всяка една сфера на живота ни – в икономиката, в политическия живот, изискването на това да реагираме непрекъснато, в реално време.“

Политологът коментира, че има опасна тенденция – тя е, че равнопоставеността, която е основен принцип на европейския тип държава, на западната държава все повече бива разбирана като равенство.

Политологът Димитър Аврамов е роден в Пловдив, завършва гимназията с преподаване на чужди езици "Иван Вазов" с руски и английски, завършил е политология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", има специализация от Университета в Загреб, където изучава прехода в бивша Югославия, работил е и като журналист в Младежка редакция на програма „Христо Ботев" на Българското национално радио и вестник „Капитал“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30