Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравният туризъм като подценявана възможност у нас

Павел баня
Снимка: БГНЕС

Чист въздух, разходки в планината, лечебни минерални извори и места, където специалисти знаят какво да направят, за да ни върнат или поддържат здравето ни. Само на територията на Благоевградска област тези места са поне 73. Описаха ги партньори от България и Северна Македония в рамките на проект, в който участваха студенти и университетски преподаватели, ученици, бизнесът и неправителствени организации. 

В рамките на това партньорство са изградени спортни центрове за деца и младежи с увреждания и са описани местата в граничния регион, които съчетават възможностите за туризъм и укрепване на здравето. Грижата за хората с увреждания и адаптиране на средата за тях винаги е в основата на идеите, за които търси финансиране докторът по кинезитерапия Димитър Маникатов. Неговата методика е приета и в редица европейски държави, самият той я преподава в Италия, Португалия, Румъния.

Относно обектите в Благоевградска област Маникатов посочва, че се използват не само минерални източници, но и климатични особености на някои райони. Той разказва за боров прашец, който подпомага горните дихателни пътища и дишането, и е природна даденост.

Например Попови ливади над Гоце Делчев – там има много интересен жълт прашец, който боровете в определен период от годината отделят и действа противовъзпалително на горните дихателни пътища. За мен също беше интересно да науча, че на друго място не се осъществява такъв вид дейност на територията на Балканския полуостров.“

Д-р Димитър Маникатов  Снимка: Кети Тренчева

Почти нищо не се рекламира от това, което имаме, смята Димитър Маникатов. „Ние наистина имаме перфектни профилакториуми, балнео-лечебни центрове. В момента може би трябва малко повечко гласност да има.“

Как да се стимулира възстановяването на хората, преболедували Covid-19 и защо това има ефект не само върху здравето, но и върху икономиката? Д-р Димитър Маникатов отправя конкретно предложение към държавата.

Профилакториумите и балнеолечебните центрове са места, където можем да поддържаме по-добро качество на живот. Хора във временна нетрудоспособност, хора в трайна нетрудоспособност могат и трябва да се възползват от подобен род центрове. Тук социалната политика на нашата страна трябва да е малко по-гъвкава и по-добре финансирана от гледна точка на тези хора. Моята идея е малко повече финансови средства да бъдат предоставени на самите профилакториуми с цел усвояване на таргетна група на хора с временна нетрудоспособност. Средствата, стоейки там, в някакви фондове – голяма част от хората не са запознати.“

Ако средствата отиват директно в профилакториумите, те ще могат да инвестират в иновации и нови дейности, които привличат хората, обобщава кинезитерапевтът.

Повече по темата - в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24

Премиера на музикалния спектакъл "Небесна хармония" в НДК

Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа .  "Репертоарът е подбран заради една..

публикувано на 25.04.25 в 13:04
Дияна Георгиева

Медсестри, акушерки и рехабилитатори: НЗОК да заплаща практиките им

НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..

публикувано на 25.04.25 в 10:48

Варненци готвят протест срещу наредба за прием в детските градини

Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..

публикувано на 25.04.25 в 10:37
Отец Петко Вълов

Монс. Петко Вълов: Папа Франциск беше много естествен и близък до хората

" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция.  Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..

публикувано на 24.04.25 в 16:55