Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще работи Европейската прокуратура

Делата ще се разпределят на случаен принцип между 15 различни камари

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Оптимистичният вариант е работата по разследвания в новосъздадената Европейска прокуратура да започне през пролетта. Това стана ясно от думите на първия български европрокурор Теодора Георгиева в интервю за предаването „Преди всички“. Георгиева изрази очакване началото да бъде „през април-май“.

Европейската прокуратура е в процес на организация и структуриране. В регламента е предвидено всяка държава членка на Европейския съюз да излъчи двама или повече кандидати. Броят на делегираните от отделните държави прокурори се определя с одобрението на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши след консултация с националните органи. Общо делегираните прокурори ще бъдат 140 и това е свързано и с определен бюджет, който Европейската комисия предоставя на Европейската прокуратура, обясни Теодора Георгиева. 

От тези 140 десет български прокурори ще работят по конкретните дела. Георгиева пък е част от колегия от 22 прокурори (излъчени от всички включили се в системата на Европейската прокуратура държави), които ще наблюдават и направляват работата на разследващите прокурори.

Страната ни няма да разполага с максималния брой прокурори, уточни тя.

„Румъния ще има 20 или 25, Италия също ще има около 20. Да речем, че сме по средата. С двама прокурори са държави като Естония, Люксембург, Финландия. Словакия има 7-8, Хърватия мисля, че също ще бъдат с двама.“

Теодора Георгиева  Снимка: https://www.consilium.europa.eu/

Важен въпрос, свързан с началото на дейността на Европейската прокуратура, е информационната система за управление на делата, която трябва да осигурява достъп на прокурорите до бази данни, включително на ОЛАФ, Европол, до националните бази данни, подчерта Теодора Георгиева пред БНР.

Българските делегирани прокурори няма да работят дела, свързани с българската прокуратура, въобще български национални дела“, посочи Георгиева.

Делата ще се разпределят на случаен принцип между 15 различни камари, всяка от които се състои от трима прокурори от различни държави плюс европейския прокурор, който наблюдава това дело, поясни Теодора Георгиева.

Делата на всички държави ще минат през всички тези хора. Не е възможно да има вмешателство, което да не бъде установено, да не си проличи“, коментира Теодора Георгиева.

Изрично е предвидена и възможността да се изземват дела и да се предоставят на други прокурори. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19