На 9 февруари се навършиха 90 години от рождението на видния български композитор, педагог и музикален теоретик проф. Пенчо Стоянов. Той си отиде от този свят на 24 ноември 2020 г. Беше изкючително ерудиран музикант - истинско удоволствие беше да се работи с него. Участвал е в много предавания на Националното радио - беше интересен събеседник и в същото време скромен и естествен, въпреки всичките си титли и награди.
Пенчо Стоянов завършва Държавната музикална академия в класа по композиция на Парашкев Хаджиев и Панчо Владигеров. Специализира в Московската консерватория при Арам Хачатурян, а музикална теория – при Владимир Протопопов, Виктор Цукерман и Сергей Скребков. По-късно специализира и в Париж при Месиен и Обер. Още през 1955 г. започва преподавателската си дейност в Музикалната академия - отначало е асистент по хармония и теория на музиката, след това - по музикален анализ. През 1972 г. вече е професор, а 9 години по-късно и доктор по изкуствознание.
Целият му професионален път на преподавател преминава в Музикалната академия и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, но е изнасял лекции и в Германия, Австрия, Южна Корея. С доклади на симпозиуми и научни конференции е участвал в Германия, Франция, Италия, Унгария, Чехия, Русия, Гърция, Югославия. Пенчо Стоянов е автор на редица музикално-теоретични трудове и учебници.
Като композитор за свои произведения е удостоен с награди в Полша и Франция. А творчеството му е обемно: пет симфонии, три симфонични поеми, три увертюри, Дивертименто за струнен оркестър, два струнни квартета, клавирен квинтет, три сонати за цигулка и пиано, пиеси за пиано. Не му е чужда и вокалната музика - автор е на два цикъла солови песни, на хорови пиеси. За съжаление творчеството му е малко познато на широката публика.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Пенчо Стоянов, в което той говори за своята Симфониета за малък оркестър, записана в творчеството му и като Симфония №3. Чуйте в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Когато човек мине през изпитания, бързо осъзнава, че да е здрав, е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и това..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...