Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трагичната съдба на талантливата художничка Василия е описана в пиесата “Другата в огледалото”

Снимка: БГНЕС

Пиесата “Другата в огледалото” е от преди две години и половина и представя трагичната съдба на талантливата художничка Василия. Тя загина трагично, след като не успя да се пребори с болестта анорексия. Явора Стоилова, майка на Василия, е потомка на Яворов и на художника Васил Стоилов.

"Явора ми сподели преди време, че когато ме е гледала в театъра е получила някакъв вид вдъхновение и си е помислила, че аз бих могла да изиграя "Другата в огледалото", а в последствие се случи така, че помогнах с режисурата и с поставянето на пиесата в театрално пространство, но това е един хибрид, който се появи в рамките на Covid пандемията от 2020 година и прехвърлихме в 2021-а", каза в предаването "Графити по въздуха" актрисата Елена Петрова. 

Пандемията наложила да се потърсят нови средства и форми за реализиране на проектите, подчерта тя:

"Затова го наричам хибрид, защото желанието ни да поставим истинска, реална постановка, която да се играе пред зрители остана на заден план и нямаше как да се осъществи, а това като че ли не е възможно в 2021 година не само заради ограниченията в театралните зали, а и по финансови причини. Все по-малко можем да разчитаме на хора, които подкрепят изкуството, като меценати, фондации", допълни Елена Петрова.

“Другата в огледалото” е театрално, артистично представление с четене на пиеса, но заснето с кино средства в Нов театър НДК. Артистите четат пиесата.

"Героинята също казва – „Ние сме това, което не ядем, а не това което ядем“. Не е ли всъщност изборът на това да живееш пътуването към смъртта. Най-красивото в пиесата е, че тя е много положителна и аз това искам да усетят зрителите. Тя не е тъжна, не е самосъжалителна, това е мелодрама. Напротив - това момиче има своята увереност по пътя и тя знае докъде иска да стигне, има своята цел и е страшно убедена, че това е тя, това мисли, това иска, в това вярва и опитва всички около себе си да убеди да я оставят на мира, защото това е нейният път. Не иска да бъде като другите, не иска да се състезава, да се сравнява, а върви по своя собствен път. Понякога той завършва трагично", подчерта Елена Петрова.

Въпреки че е вдъхновена от живота, картините, дневниците на Василия пиесата "Другата в огледалото" не остава в рамките на личното преживяване, главната героиня в пиесата не е Василия, а което и да е момиче, изгубено в лабиринта от килограми, грамове, сантиметри, калории на болния от това тежко заболяване. Това подчерта майката на Василия - Явора Стоилова.

"Майката в пиесата не съм аз, а която и да е майка, която е жертва на този сериозен проблем. И затова избрах за съавтори още двама поети.  Не исках да бъде само моята лична драма. Исках и две различни гледни точки  - от хайку поетесата Лиляна Кънева и от японския поет Кен Нагай, който е мой съпруг и е човек, който идва от далечна и много подредена страна", коментира Явора Стоилова. 

Интервютата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10