Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение „Аутизъм днес“ прави три нови центъра за деца с аутизъм

Със средствата от продажба на тениски ще бъдат ремонтирани помещения в Бургас, Враца и София

Снимка: Сдружение „Аутизъм днес“

Ако на 2 април получите като подарък тениска с надпис „Аз помагам“, символично се включвате в благородна кауза. Това е инициатива на Сдружение „Аутизъм днес“, което с помощта на бизнеса започна едноименната кампания. Целта е да се съберат средства за ремонт на три нови центъра за деца с аутизъм в България. До момента такива центрове действат само в София и Плевен. 

2 април е Световният ден за информираност за аутизма.

Тези деца са около нас - трудно ще разберете за техния аутизъм, но те се нуждаят от нашата помощ и разбиране. За Владислава Цолова развитието на децата с аутизъм зависи и от обществото и условията, които се създават за това. Преди години тя създава център първо в София, а после и в Плевен. Сега има амбицията за още три.

Идеята е в тези центрове да се предлага високопрофесионална терапевтична грижа. Там се прилага поведенческа терапия, която засега е най-мощният инструмент за социализация на децата с аутизъм.

През 2021 г. ни предстои да открием центрове в Бургас, Враца и втори в София. Сградите, които ни предоставят общините, са в лошо състояние и ги ремонтираме само с дарения“, разказва Владислава Цолова в предаването „Преди всички“ на БНР.

Затова средствата от закупуване на тениска „Аз помагам“ ще подпомогнат каузата по изграждането на тези три нови центъра.

Тениските могат да се закупят от сайта на Сдружение „Аутизъм днес“ или от страницата им във Фейсбук. Търсят се и доброволци, които да раздават тениски на обществени места.

Имаме дарители, които искат да закупят тениски, без да си ги получават, а само да се раздават, с цел информираност, с цел подпомагане на каузата“, поясни Владислава Цолова.

2 април сдружението отбелязва ежегодно с различни инициативи – една от тях е осветяване в синьо на знакови сгради.

„В годините от 2010-та до момента правим всяка година събития, концерти, осветяване в синьо на знакови сгради. През 2016 г. осветихме Президентството в синьо, за първи път в историята на България, осветявали сме Софийския университет, Мавзолея в Плевен, НДК.“

Физически хората с аутизъм изглеждат като всички останали и не се различават, но имат проблем във възприятието и преработването на информацията от околния свят, съответно с поведението, допълни Владислава Цолова. „Не са съвсем като всички и се нуждаят от повече разбиране и подкрепа.“

По време на първия локдаун миналата година, когато били спрени индивидуалните програми на децата от наличните центрове, доста от децата, които не са имали и онлайн занимания, са проявили регрес в развитието, посочи още Цолова.

„Сега продължаваме да работим в индивидуални условия. Заповедта на министъра не забранява работата в индивидуални сесии, особено с цел терапия.“

Владислава Цолова отправя препоръка към родители, които забелязват особености в развитието при по-малките деца, да потърсят възможно най-рано консултация

Повече по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09