В пандемичната обстановка обаче хората с увреждания са още по-изолирани. Центърът сега е затворен за хората с увреждания, а изключения се допускат само, когато е крайно необходимо.
А за Калина специалистите в Центъра са единствените и приятели. Партията шах е задължителна при всяко нейно посещение, заедно с другите ѝ занимания тук. Редува ги със спорт. Преди пандемията играела тенис на корт и казва, че сега най-много и липсват тренировките.
"Обичам да съм сред приятели, те ми помагат, те ме научиха да чета книги, да играя шах, но ми е трудно да направя мат" разказа в предаването "Хоризонт за вас" Калина.
„Те трябва да излизат, а не да са по домовете си. Те не са излизали от толкова време, всичко, на което сме ги учили се забравя", коментира ръководителката на Центъра за социална рехабилитация и интеграция в Габрово Стефка Пенчева.
Центърът предоставя подкрепа на 68 души със зрителни, слухови и физически увреждания. В друго време тук хората четат "говорящи книги", плетат с техниката макраме, танцуват или просто разговарят. Всички те сега са по домовете си.
С още няколко души, освен с Калина, специалистите работят на живо. Но с мнозинството екипът общува само по телефона. Някои ползват компютри и поддържат връзка чрез приложенията, обясни още Стефка Пенчева, която е незряща.
Стефка Пенчева напомня, че преди една година се говореше за социалното приобщаване на хората с увреждания, а сега - за социална изолация и бие тревога затова, че обратният процес - на връщането им към нормалното общуване и ежедневие ще е много труден.
"Хората трябва да излизат, защото затворени вкъщи трупат само килограми и страхове. Колко психолози ще ви трябват, за да ги върнем обратно в действителността тези хора?" Пита още Стефка Пенчева и го потвърждава със случаи от практиката си в разкритата кризисна услуга за дистанционна психологическа подкрепа.
"Обаждат ми се по телефона и ми казват: Страх ме е, че ще умра и няма да има кой да отгледа децата ми...Това са реални страхове".
"Животът не може да остане на пауза", обобщава ръководителка на Центъра за социална рехабилитация и интеграция в Габрово, която предстои да завърши магистратура по психология, за да е по-полезна на хората си.
Още по темата чуйте от звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..