Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е фотографът Антип Обущаров и какво крие времето в старите плаки

За архивите в музея „Чирпанлиевата къща“ в град Шипка

Шипченският манастир „Рождество Христово“.
Снимка: БГНЕС

Една успешна кампанията за издирване на исторически свидетелства за личността на Антип Обущаров и какво крият архивите в музея „ Чирпанлиевата къща“ -  за това в „Хоризонт до обед“ разказаха Рада Стойнова от Музей „ Чирпанлиева къща“ в гр. Шипка и  фотографът Александър Иванов, съставител на ретроспективна  фотоизложба  и луксозен фотоалбум с двуезична монография на Антип Обущаров.

Става дума за над 500 стъклени плаки, на неизвестния Антип Коев Обущаров - фотограф от Шипка. Плаките са от периода 1908-1931 г. и са притежание на Музей „ Чирпанлиева къща“ , гр. Шипка.

„Състоянието им не е добро, защото са стояли близо 75 години под стълбището в родната къща на Антип, след това още 25 - в Музея. След селекция, визуализиране и  почистване,  сканирахме 145 плаки. Ангажирах се да бъда съставител на ретроспективна  фотоизложба  и луксозен фотоалбум с двуезична монография на Антип Обущаров по повод 160 годишнината от основаването на Народно читалище „Светлина - 1861“ гр. Шипка.

Това са семейни снимки на шипченски фамилии, шипченски розоварни, изплащане на войници на фронта, самият град, с неговите забележителни места и как хората са се обличали тогава, с какво са се занимавали“, разказа пред БНР Рада Сойнова.

shipka.info

„Ние не бива да реставрираме плаките, защото времето след 100 години е оставило своя отпечатък, така както то си прецени. Трябва да ги покажем така, както са и в момента- те имат своят хубост и със стареенето си“, каза пред БНР фотографът Александър Иванов.

Необходими са 5000 лв. за фотоизложбата с над 90 снимки, монтирани в луксозни рамки. Целта е да се покаже на света животът в селото преди сто години, да се извади от  забвение  личността и таланта на Антип  Обущаров -в негова памет.

Предвижда се откриването на изложбата в Музея на фотографията Казанлък, като тя  се  посвещава на 133 години от рождението му - 14 август 2021г.

 Животът на Антип се оказа невероятен сценарий за филм - дърводелец, изобретател, артистичен и музикален талант, активен общественик с леви убеждения, но преди всичко фотограф - специализирал  девет  месеца  във Виена през 1915-та. Участник е в двете войни - Междусъюзническата и Първата световна  като полкови фотограф към 23-ти ПШП. 

Още по темата в звуковия файл.

Сметка за дарения за фотоизложбата:

Банка ДСК, гр. Казанлък

Титуляр:

НЧ „Светлина - 1861“ гр. Шипка

IBAN: BG73STSA93000004324006

BIC: STSABGS





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38