Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е фотографът Антип Обущаров и какво крие времето в старите плаки

За архивите в музея „Чирпанлиевата къща“ в град Шипка

Шипченският манастир „Рождество Христово“.
Снимка: БГНЕС

Една успешна кампанията за издирване на исторически свидетелства за личността на Антип Обущаров и какво крият архивите в музея „ Чирпанлиевата къща“ -  за това в „Хоризонт до обед“ разказаха Рада Стойнова от Музей „ Чирпанлиева къща“ в гр. Шипка и  фотографът Александър Иванов, съставител на ретроспективна  фотоизложба  и луксозен фотоалбум с двуезична монография на Антип Обущаров.

Става дума за над 500 стъклени плаки, на неизвестния Антип Коев Обущаров - фотограф от Шипка. Плаките са от периода 1908-1931 г. и са притежание на Музей „ Чирпанлиева къща“ , гр. Шипка.

„Състоянието им не е добро, защото са стояли близо 75 години под стълбището в родната къща на Антип, след това още 25 - в Музея. След селекция, визуализиране и  почистване,  сканирахме 145 плаки. Ангажирах се да бъда съставител на ретроспективна  фотоизложба  и луксозен фотоалбум с двуезична монография на Антип Обущаров по повод 160 годишнината от основаването на Народно читалище „Светлина - 1861“ гр. Шипка.

Това са семейни снимки на шипченски фамилии, шипченски розоварни, изплащане на войници на фронта, самият град, с неговите забележителни места и как хората са се обличали тогава, с какво са се занимавали“, разказа пред БНР Рада Сойнова.

shipka.info

„Ние не бива да реставрираме плаките, защото времето след 100 години е оставило своя отпечатък, така както то си прецени. Трябва да ги покажем така, както са и в момента- те имат своят хубост и със стареенето си“, каза пред БНР фотографът Александър Иванов.

Необходими са 5000 лв. за фотоизложбата с над 90 снимки, монтирани в луксозни рамки. Целта е да се покаже на света животът в селото преди сто години, да се извади от  забвение  личността и таланта на Антип  Обущаров -в негова памет.

Предвижда се откриването на изложбата в Музея на фотографията Казанлък, като тя  се  посвещава на 133 години от рождението му - 14 август 2021г.

 Животът на Антип се оказа невероятен сценарий за филм - дърводелец, изобретател, артистичен и музикален талант, активен общественик с леви убеждения, но преди всичко фотограф - специализирал  девет  месеца  във Виена през 1915-та. Участник е в двете войни - Междусъюзническата и Първата световна  като полкови фотограф към 23-ти ПШП. 

Още по темата в звуковия файл.

Сметка за дарения за фотоизложбата:

Банка ДСК, гр. Казанлък

Титуляр:

НЧ „Светлина - 1861“ гр. Шипка

IBAN: BG73STSA93000004324006

BIC: STSABGS





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26