Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Базар на занаятите във влак проведоха в Израел

Меди Бенато
Снимка: личен архив

Пазарите или шук, както ги наричат в Израел е една от главните атракции за гостите на страната. Има всякакви пазари - за плодове и зеленчуци, за подправки, за екологични храни, за национални и религиозни предмети, бит пазар, за екологични храни и още много други. Веднъж седмично на една от успоредните улици на най-известния пазар на Тел Авив - шука Кармел се прави пазар на занаятите. Поне веднъж в годината жените - приложнички, членове на групата на алтернативно изкуство към Съюза на израелските художници организират изложение - базар. До сега са наемали зали в експо-центъра или на други оживени места в Тел Авив, Йерусалим или Хайфа. Тази година решиха компромисно изложбата им базар да е между тези три града, а също и към столицата на пустинята Негев-Бер Шева.

Снимка: личен архив

Всеки от вагоните има своя насоченост. Въпреки фиксираните места, заради опасността от заразяване, на спирките между Тел Авив и Йерусалим, сменяхме вагоните. В първият от тях повечето експонати бяха бродерия, дантели, тъкани, рокли или блузи, много оригинални дрехи - уникати, интересни пердета, чаршафи, дори копринени тапети или странна дамаска за мебели. Във вторият вагон са продавани ръчно изработени музикални инструменти, но също музикални кутии, или картички, латерна, стари плочи, но и дискове с разнообразна музика.

В третия повечето предмети са били бижута, изработени в различен стил, а също кукли:

Снимка: личен архив

Художничката от български произход Меди Бенато, която вече е пенсионерка, изработва бижута:

"Купих конец- сребърен и златен и започнах да плета с една кука, малка кука, плета по 5-6 бода и след това слагам едно мънисто още 5-6 бода, още едно мънисто. Накрая излезе нещо много красиво преди всичко дъщеря ми си го сложи, този златен конец не почернява", каза за БНР Бенато.

Интересни са и материалите, от които тя създава своите бижута и кукли. Използва в украсата синци и полу скъпоценни камъни, всякакви ефектни конци. В началото за скелета на бижута е използвала гипс, но отдавна е преминала на пластмасова смес, подобна на пластелин, с каквато много от скулптурите създават първоначалния модел на бъдещата си статуя.

Повече можете да чуете в звукови файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53