Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елица Маринова доказа, че може да преоделее капана на запрещението

Елица Маринова
Снимка: Мая Щърбанова

Българският фонд за жените проведе през месец юли тази година обучение, в което се включиха 15 участнички от 6 различни населени места в България. Обучението обхвана темите за правата на жените и историята на женските движения, феминизма и защитата от дискриминация. В това именно обучение се включва и Елица Маринова от Добрич, която е израснала в домове за сираци и която е била поставена под запрещение. Елица и нейните успехи като самостоятелен, работещ и издържащ се човек, са най-голямото доказателство, че хората с интелектуални затруднения в България нямат нужда от поставяне под запрещение, а от подкрепа.
За морално остарелия Закон за запрещението, който съществува в България от 1949 година и функционира и до ден днешен непроменен, сме говорили много пъти и по различни поводи. Всички, които се борят с това той да бъде премахнат, имат съвсем друг поглед върху хората с интелектуални затруднения и той може да бъде описан съвсем простичко с една дума - подкрепа. Именно тази подкрепа Елица Маринова открива преди години в лицето на Мария Методиева, председател на Фондация „Николай Чудотворец“ в Добрич. Това е фондацията, която създаде „Чудната градина“, в която работят 21 лица, за които държавата ни и до ден днешен смята, че не могат да извършват трудова дейност, тъй като имат интелектуални затруднения. Елица е примерът, че с подходящите хора около теб, с малко дързост, много смелост и безгранична любов, няма невъзможни неща, макар и за всяка победа да трябва да се разрушават непреодолими до скоро стени. Елица вече не е под запрещение, тя работи, участва в обучението на Българския фонд на жените и разработи първия си самостоятелен проект.

"Ели, след като придоби и спечели своето място в обучението се наложи да мине през някои перипетии, но й разрешиха да участва в обучението. Перипетиите бяха свързани с това, че тя е потребител на социална услуга и предвид на мерките всичко мина благоприятно - тя беше на едноседмично обучение, на което за първи път получи удовлетворение от това, че други хора се възхищават от нейните успехи, а те не са малко, и от нейната борбеност. Тя наистина е преживяла неща, които повечето хора не са и сънували, чу може да се случат. Придоби куража и смелостта да работи за това да сбъдва мечтите си. Малко след това обучение обявиха конкурс за всички участници в обучението, че могат да се явят на конкурс за малък проект за 3000 лева като част от обучението беше свързано с това сами да подготвят проекти", каза за БНР Мария Методиева. 

Проектът на Елица Маринова се нарича „Ние жените“ и за неговото осъществяване тя ще получи 2995 лв. Идеята му е 14 млади жени с интелектуални затруднения, които живеят в защитено жилище в Добрич, да преминат обучение. Част от тях са поставени под запрещение и до момента не са взимали самостоятелни решения в живота си.

Целта на проекта е да им помогне да  разберат по-добре своите права чрез поредица от обучения, активности и колективни занимания, като това да отидат на фризьор, маникюр, да излязат свободно по магазините, да посетят изложба. Съвсем не е случайно желанието на Елица да осигури за тези жени именно подобни, на пръв поглед съвсем естествени неща за повечето хора, защото когато си поставен под запрещение, обичайното за теб е съвсем различно и кой друг, ако не Елица, ще го знае по-добре.

"Искам да им помогна с нещо. Искам да съм техен помощник по някакъв начин, за да видят хубавото от мен и доброто, за да им е по-интересно, забавно, да изпитат удовлетворени. Искат да отидат да видят какво е  фризьорски салон, маникюр, грим, йога, танци, театър. Аз отдавна мечтаех да напиша проект и това се сбъдна", заяви Елица Маринова. 

Елица Маринова е третият случай, при който Окръжният съд в Добрич решава да премахне запрещение. В цялата страна успешните дела до този момент са седем, шест от които в Добрич и те се изучават от студентите по право. Мечтата на Мария Методиева е подобни дела да спрат да бъдат разглеждани като прецеденти, а да се превърнат в практика, а още по-голямата й мечта е Законът за запрещението в България да е изживял вече дългия си живот и да се оттегли в заслужена почивка, за да даде път на новите идеи и подкрепата за хората с интелектуални затруднения.

"Много се радваме, че БНР разказа историята на Елица Маринова, тъй като тя е една млада жена, с която много се гордеем. Аз наистина се възхищавам на това момиче, което срещнах за първи път през юли месец на нашето обучение, което проведохме във Варна - един феминистки лагер, където тя успя да разкаже историята си на всички момичета. Първите дни тя беше много тиха и след това намери кураж да разкаже повече за себе си и ние всички бяхме впечатлени от нея, от нейния кураж, от нейната сила да се справя. И съм изключително горда, с нея, че продължава напред. Пожелавам ѝ много успех с нейния проект, защото той ще помогне и на други момичета със същата съдба и съм  уверена, че ще се справи, защото тя е много трудолюбив човек и постоянен“, каза за БНР Теодора Петрова от екипа на Българския фонд за жените. 

Българският фонд за жените изпълнява проект "Любов без насилие", който е финансово подкрепен от Министерството на правосъдието, дава безплатни консултации за жени в цялата страна, преживели насилие

"От началото на пандемията през миналата година станахме свидетели на много сериозен ръст на случаите на домашно насилие както в България, така и по целия свят. Повече от 30% е ръста, който се отчита в България благодарение на горещите линии, на които се обаждат жените. Тъжната истината е, че повечето от тях не намират смелост да се обадят и тук е нашата роля на всички организации, хора, на всеки от нас като роднина, съсед, приятел да подкрепи жена, която вижда, че е в такава нужда, котя живее под контрол, живее в токсична връзка в страх и унижение,  да й даде куража да потърси помощ", допълни Петрова.

Повече ще чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16