Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елица Маринова доказа, че може да преоделее капана на запрещението

Елица Маринова
Снимка: Мая Щърбанова

Българският фонд за жените проведе през месец юли тази година обучение, в което се включиха 15 участнички от 6 различни населени места в България. Обучението обхвана темите за правата на жените и историята на женските движения, феминизма и защитата от дискриминация. В това именно обучение се включва и Елица Маринова от Добрич, която е израснала в домове за сираци и която е била поставена под запрещение. Елица и нейните успехи като самостоятелен, работещ и издържащ се човек, са най-голямото доказателство, че хората с интелектуални затруднения в България нямат нужда от поставяне под запрещение, а от подкрепа.
За морално остарелия Закон за запрещението, който съществува в България от 1949 година и функционира и до ден днешен непроменен, сме говорили много пъти и по различни поводи. Всички, които се борят с това той да бъде премахнат, имат съвсем друг поглед върху хората с интелектуални затруднения и той може да бъде описан съвсем простичко с една дума - подкрепа. Именно тази подкрепа Елица Маринова открива преди години в лицето на Мария Методиева, председател на Фондация „Николай Чудотворец“ в Добрич. Това е фондацията, която създаде „Чудната градина“, в която работят 21 лица, за които държавата ни и до ден днешен смята, че не могат да извършват трудова дейност, тъй като имат интелектуални затруднения. Елица е примерът, че с подходящите хора около теб, с малко дързост, много смелост и безгранична любов, няма невъзможни неща, макар и за всяка победа да трябва да се разрушават непреодолими до скоро стени. Елица вече не е под запрещение, тя работи, участва в обучението на Българския фонд на жените и разработи първия си самостоятелен проект.

"Ели, след като придоби и спечели своето място в обучението се наложи да мине през някои перипетии, но й разрешиха да участва в обучението. Перипетиите бяха свързани с това, че тя е потребител на социална услуга и предвид на мерките всичко мина благоприятно - тя беше на едноседмично обучение, на което за първи път получи удовлетворение от това, че други хора се възхищават от нейните успехи, а те не са малко, и от нейната борбеност. Тя наистина е преживяла неща, които повечето хора не са и сънували, чу може да се случат. Придоби куража и смелостта да работи за това да сбъдва мечтите си. Малко след това обучение обявиха конкурс за всички участници в обучението, че могат да се явят на конкурс за малък проект за 3000 лева като част от обучението беше свързано с това сами да подготвят проекти", каза за БНР Мария Методиева. 

Проектът на Елица Маринова се нарича „Ние жените“ и за неговото осъществяване тя ще получи 2995 лв. Идеята му е 14 млади жени с интелектуални затруднения, които живеят в защитено жилище в Добрич, да преминат обучение. Част от тях са поставени под запрещение и до момента не са взимали самостоятелни решения в живота си.

Целта на проекта е да им помогне да  разберат по-добре своите права чрез поредица от обучения, активности и колективни занимания, като това да отидат на фризьор, маникюр, да излязат свободно по магазините, да посетят изложба. Съвсем не е случайно желанието на Елица да осигури за тези жени именно подобни, на пръв поглед съвсем естествени неща за повечето хора, защото когато си поставен под запрещение, обичайното за теб е съвсем различно и кой друг, ако не Елица, ще го знае по-добре.

"Искам да им помогна с нещо. Искам да съм техен помощник по някакъв начин, за да видят хубавото от мен и доброто, за да им е по-интересно, забавно, да изпитат удовлетворени. Искат да отидат да видят какво е  фризьорски салон, маникюр, грим, йога, танци, театър. Аз отдавна мечтаех да напиша проект и това се сбъдна", заяви Елица Маринова. 

Елица Маринова е третият случай, при който Окръжният съд в Добрич решава да премахне запрещение. В цялата страна успешните дела до този момент са седем, шест от които в Добрич и те се изучават от студентите по право. Мечтата на Мария Методиева е подобни дела да спрат да бъдат разглеждани като прецеденти, а да се превърнат в практика, а още по-голямата й мечта е Законът за запрещението в България да е изживял вече дългия си живот и да се оттегли в заслужена почивка, за да даде път на новите идеи и подкрепата за хората с интелектуални затруднения.

"Много се радваме, че БНР разказа историята на Елица Маринова, тъй като тя е една млада жена, с която много се гордеем. Аз наистина се възхищавам на това момиче, което срещнах за първи път през юли месец на нашето обучение, което проведохме във Варна - един феминистки лагер, където тя успя да разкаже историята си на всички момичета. Първите дни тя беше много тиха и след това намери кураж да разкаже повече за себе си и ние всички бяхме впечатлени от нея, от нейния кураж, от нейната сила да се справя. И съм изключително горда, с нея, че продължава напред. Пожелавам ѝ много успех с нейния проект, защото той ще помогне и на други момичета със същата съдба и съм  уверена, че ще се справи, защото тя е много трудолюбив човек и постоянен“, каза за БНР Теодора Петрова от екипа на Българския фонд за жените. 

Българският фонд за жените изпълнява проект "Любов без насилие", който е финансово подкрепен от Министерството на правосъдието, дава безплатни консултации за жени в цялата страна, преживели насилие

"От началото на пандемията през миналата година станахме свидетели на много сериозен ръст на случаите на домашно насилие както в България, така и по целия свят. Повече от 30% е ръста, който се отчита в България благодарение на горещите линии, на които се обаждат жените. Тъжната истината е, че повечето от тях не намират смелост да се обадят и тук е нашата роля на всички организации, хора, на всеки от нас като роднина, съсед, приятел да подкрепи жена, която вижда, че е в такава нужда, котя живее под контрол, живее в токсична връзка в страх и унижение,  да й даде куража да потърси помощ", допълни Петрова.

Повече ще чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01