Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бойко Антонов: Ние сме мравчиците, които събират зрънца, за да могат децата да учат

Бойко Антонов
Снимка: Ани Петрова

В българските училища са обхванати около 10-15% от българските деца зад граница, Това е много малък процент, каза в интервю за БНР Бойко Антонов, един от основателите на българското училище „Христо Ботев“ във Вашингтон. 

Учебната година там вече е започнала. В българското училище във Вашингтон учат около 60 деца. Очакват да се включат и деца, чиито родители се колебаят, поясни Антонов.

„За съжаление има родители, които слушат децата си и децата управляват семейството – „ние трябва да питаме детето дали иска да ходи първи клас в българско училище, или втори клас. И такива ситуации има.“

Много родители смятат, че не е необходимо за децата им, други смятат, че е трудно да поддържат няколко езика, коментира Бойко Антонов в предаването „Хоризонт до обед“.

„Истината е, че всеки допълнителен език дава допълнителни възможности и допълнително развитие за детето и всеки нов език му е по-лесен. Но винаги е хубаво те да знаят откъде идват, какво е тяхното минало, на техните деди, на целия им род.“

Не бих се нарекъл будител. Ние сме мравчиците, които събират зрънца, за да могат децата да научат и да знаят“, сподели Антонов за своята мисия.

Асоциацията на българските училища в САЩ е създадена преди няколко години от трима ентусиасти – от Сиатъл, Вашингтон и Атланта, с идеята да се привлекат повече деца към училищата, разказа още Бойко Антонов.  

„Опитваме се да им направим интересно в училище. За децата, които не знаят български, знаят само английски, имаме специални класове на две нива – начинаещи и напреднали, в които им даваме тематични уроци.“

Бойко Антонов определя себе си като щастлив човек. Работил е в големи компании, в БАН в България. Сегашното му работно място е в Библиотеката на Конгреса. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30