Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Италианката в Алжир“ в Миланската Скала

Ла Скала - Милано

2021 е особена година за италианската музикална сцена –  на 27 май Италия и любителите на балетa от цял свят казаха последно “Сбогом” на една от най-голямите балерини на ХХ век – Карла Фрачи, а залите на театрите останаха празни и недостъпни за публиката, заради  мерките срещу kоронавируса.  Това  беше  причината  за  още  по-тържественото вдигане на завесата на 10 септември, когато на сцената на Миланската Скала  се  изкачи  операта  “Италианката  в  Алжир”  на  Росини  –  първо заглавие от обещаващия есенен афиш на театъра.

Само преди няколко месеца – на 25 май, беше програмирана премиера единствено с излъчване в  електронната  мрежа.  Дни по-късно Скалата отвори  врати,  макар частично, за младите любители на оперното изкуство, но спектаклите впоследствие  бяха анулирани  заради  случай  на  коронавирус  сред изпълнителите. За радост на гостите в залата, този  път  премиерата  се състоя, макар и в полупразна зала, поради задължителната дистанция между гостите. 

Имах  удоволствието  да  присъствам  на  един  великолепен спектакъл, умело ръководен от диригентската палка на маестро Оттавио Дантоне, 22 години след неговия дебют на Миланска сцена. Поредна висока  оценка  заслужиха  режисурата,  сценографията  и  костюмите  на  Гриша Асагароф, по историческия спектакъл на Жан Пиер Понел, с който се открива  сезон  1973/1974  г.  и  остава  в  историята  на  Ла  Скала  като единствена премиера на опера-буфо на 7 декември.

Часове преди началото на премиерата Мирко Палаци бе заместен от Карло Лепоре в ролята на Мустафа, поради здравословен проблем. Завършил  право  в  Рим  и  възпитаник  на  Консерваторията  “Санта Чечилия”, италианският бас ни очарова със своя енергичен Мустафа и с прецизността  в  изпълнението.  В  ролята  на  Изабела  бе  Гел  Аркез. Дипломирала в Консерваторията в Париж, известна в ролите на Церлина, Кармен,  Шарлот,  младият  мецосопран  от  Франция  не  блесна  с изпълнението си, а на фона на силния музикален състав представянето на Аркез бе по-плахо и в отделни моменти несигурно. Максим Миронов бе един великолепен и изключително елегантен Линдоро. Неслучайно именно за тази роля тенорът е носител на престижната руска награда “Златна  маска”.  С  дебют  в  Ла  Скала  през  1996  г.,  високо  ценен  за изпълненията в опери на Росини, Роберто де Кандиа перфектно изпълни ролята  на  Тадео.  Не  сме  забравили  бурните  аплодисменти,  които Джулио  Мастрототаро  получи  през  февруари  2020  г.  в  Ла  Скала  за ролята на Джеронио в “Турчинът в Италия”. И този път италианският баритон се отличи със силно участие в ролята на Али. Висока оценка на публика  и  медии  за  сопрана  от  Албания  Енкеледа  Камани. Възпитаничка  на  Академията  на  Ла  Скала,  Камани  въодушеви присъстващите  със  своята  великолепна  Елвира. 

След  участия  в ансамбъла за солисти на Виенската държавна опера за сезоните 2018/2019 г. и  2019/2020 г.  и  перфектно  изпълнена  роля  на  Розина  в  “Севилският бръснар” в Болшой театър, с огромно вълнение очаквах на сцената да се изкачи  българското  оперно  дарование  Светлина  Стоянова. Мецосопранът се отличи със силно  сценично присъствие в ролята на Зулма. Великолепната й дикция и експресивност покориха публиката в залата, а аз изпитах истинска национална гордост за поредния български талант, който завладява италианската и световна музикална сцена!

Спектакълът завърши със заслужените аплодисменти на макар и малкото  присъстващи  в  залата  за  премиерата  на  първото  заглавие  от триптиха, който Миланският театър посвещава на Росини. Оставаме в очакване на  премиерите на  “Севилският бръснар”  на  30 септември с диригент Рикардо Шайи в нова продукция и “Турчинът в Италия” на 13 октомври,  както и  с  надежда  любителите  на  оперната  музика  и  балета  да  се завърват в Ла Скала.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37
Пламен Димитров

Пламен Димитров - Между "Гласът на България" и операционната

"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров – участник в "Гласът на България" . "Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера , така се запалва искрата, тръгва от някъде -..

публикувано на 13.09.24 в 09:27