Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът Зорница Йончева: Щадящи тестове има, получавам оферти

Защо децата се оказаха във фактически локдаун за разлика от всички останали

Социологът Венелин Стойчев: Натискът от децата не е толкова силен, колкото този от кръчмите, курортите и бизнеса

Снимка: Сияна Спиридонова

„Цялата система е в някакво очакване всеки момент да се случат някакви добри неща – дали ще е намалена заболеваемост, дали ще са държавни тестове, неинвазивни. И това очакване вече продължава седмици наред, което натрупва едно напрежение – хайде да е този понеделник, ама няма да е този, може би следващия, може би по-следващия. Времето напредва обаче и нищо не се случва.“ Това коментира пред БНР директорът на гимназия „Мигел де Сервантес“ с преподаване на испански език в София Зорница Йончева.

Йончева разказа, че в училището децата са влезли по-рано в клас от всички останали големи ученици заради родителската активност и инициатива.

Венелин Стойчев  Снимка: Ани Петрова

„Това, което направиха двете министерства (МОН и МЗ – бел. ред.), което направиха през последните седмици – да си прехвърлят топката едни на други и да бягат от отговорност за това кога децата се връщат в училище, е нещо, което не бива да продължава и не работи в полза на учениците“, заяви в предаването „Преди всички“ социологът Венелин Стойчев, който вчера с група родители настояваше за среща с двамата министри – на образованието и на здравеопазването.

В разпоредбите и подхода на двете министерства има страшно много противоречия, твърди Стойчев.

Той отбеляза, че няма родител, който с лека ръка да се съгласи два пъти седмично детето му да бъде тествано с инвазивен, назален тест.

„Още повече, че няма друга група в България, която да е подложена на такъв тежък натиск. Затова поискахме тази среща с министрите, защото за мен това е тежка манипулация. Големият проблем е в недоверието към мерките на властта. Има много силна корелация между недоверието във властта и недоверието към  ваксинацията. А с такъв тип мерки и такъв тип действия само създаваме все повече недоверие.“

Откъсването на децата от реалната им среда влияе върху цялостното им поведение, алармират психолози и педагози.  Снимка: educ-art.euОбразователно големите ученици ще се справят, защото имат изградени навици за учене, но откакто от октомври са онлайн, децата не издържат, коментира  Зорница Йончева.

„Тази година наистина се изненадахме от толкова ранно затваряне на училищата, само. Наистина се получи неразбираем за мен парадокс – да може да отидеш в мола, един ученик, но да не може да влезе в училище. Трябваше да бъде направен опит според мен за някаква ротация, преди крайното решение, като преходен етап.“

Според Венелин Стойчев фактически децата са в локдаун за разлика от всички останали.

„Това, което се получи на практика, за разлика от стратегиите по света, от стратегиите в цяла Европа е – децата са ни пречка, затваряме децата.“

Малките ученици в 13-те области, където бяха раздадени тестове и чиито родители са съгласни да бъдат тествани два пъти в седмицата, се върнаха в клас, 10 ноември 2021 г.   Снимка: БГНЕС

Процесът за купуване на щадящи тестове изобщо не върви, изтъкна социологът.

„Скоро и за малките деца няма да има щадящи тестове.“

„Опасявам се, че натискът, който идва от децата не е толкова силен, колкото е натискът, който идва от кръчмите, от курортите, от бизнеса. В този смисъл двете министерства трябва да имитират някаква дейност за борба с пандемията и най-лесният начин да имитират тази дейност е през децата.“

„Това, което мен ме притеснява, е този начин на мислене – министър Денков не вижда деца пред себе си. Не може, ако виждаш дете пред себе си, да имаш изречение, в което да казваш – ако се върнете на училище, ще умрат учители.“

Зорница Йончева   Снимка: Силвия Великова

Тестове има, категорична е Зорница Йончева, която поясни, че получава в пощата си редица оферти за щадящи тестове.

Повече детайли по темата слушайте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51