Минималната работна заплата догодина трябва да бъде поне 750 лева, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“. По думите й цената на труда в България е силно подценена, а аргументът на работодателите, че с по-сериозното увеличаване на възнагражденията на служителите им ще се подкрепи още по-силна инфлация, е несъстоятелен. „Инфлацията вече расте и то не заради по-високите заплати, а заради поскъпването на природния газ и електроенергията“, коментира Григорова.
Без таван за максималния доход
Според Ваня Григорова не трябва да се поставя максимално ограничение върху пенсионните осигурителни плащания, а всеки да плаща толкова високи осигуровки, колкото е и месечният му доход. „Това е солидарният модел на пенсионна система. Мислим си, че сме солидарни с човек, изпаднал в затруднение, когато му подхвърлим няколко монети, но не проявяваме никаква солидарност, когато става дума за пенсионната система, коментира Григорова. Според нея таван на пенсиите трябва да има, но не и на осигурителните плащания, които всеки човек прави спрямо доходите си.
В някои държави максималният осигурителен праг е функция от минималната работна заплата, допълни Григорова.
Бизнесът се оплаква от липса на служители, но не иска да им плаща – защо?
Григорова се противопостави и на тезата, че работодателите не могат да плащат много по-висока минимална работна заплата. „Ако човек наистина иска да си купи нещо, той е готов да плати цената за него. Бизнесът казва, че няма достатъчно работници, но не е готов да им плати минимум 750 лева. Това не е истинско търсене на служители“, заяви представителката на КТ „Подкрепа“. Според нея истинско доказателство за тезата й е фактът, че все още много хора търсят препитание в чужбина, тъй като не могат да го намерят у нас.
Не на десния популизъм!
Ваня Григорова определи изказването на Асен Василев (бивш служебен финансов министър и вероятен вицепремиер и министър на финансите в новия кабинет), че трябва да се съкратят 30 000 души от администрацията като „десен популизъм“. Според Григорова, ако Василев смята, че цитираното число е 15 % от администрацията, е в голяма грешка. Реално държавната администрация е около 90 000 души, няма как да се съкрати една трета от нея, категорична е тя. По думите й около 11 000 са незаетите щатове в администрацията, а много хора, които явно Василев слага в сметките, са общински служители.
В България са наети 400 инспектори по труда, които дори и да работят денонощно, няма как да проверят всички фирми, коментира Григорова и попита реторично как тогава държавата гарантира спазването на трудовите права.
Нови министерства, но по-малко чиновници?!
„Вече видяхме реформата „Дянков“ в администрацията. Той уволни хора, които работят на терен и направи политически назначения“, припомни синдикалистката. По думите й това не е реформа на администрацията. „Как може да се създават нови министерства, а да се претендира за съкращаване на държавната администрация? Това е едно от противоречията в програмата на бъдещите управляващи“, каза още Ваня Григорова.
Цялото интервю с нея може да чуете в звуковия файл.
Всички епизоди на подкаста "На всяка цена" ще намерите:
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..