Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съветите на експерти от Израел за външния вид

Детайлите са част от впечатлението, което оставяте

Снимка: Ани Петрова

Дългото дистанционно общуване предизвиква промяна в отношението към другите и към себе си. Учени от Университета в Тел Авив са установили, че при дистанционното обучение най-често учениците се взират в квадратчето, където са самите те. Това е някаква форма на поглед към себе си отстрани, при това в контекста на съученици, приятели или просто на слушателите на лекция или гледане на представление по интернет. Често това сравнение с околните не е удовлетворително. Поражда се нуждата от „корекция“. И преди манекенки, артисти и дори политици са ползвали филтри, фотошоп или други програми за прикриване на бръчки или някакви недостатъци на лицата или фигурата си. Сега масово се използва FaceApp. Срещу месечна такса, всеки може сам да коригира своя снимка, а образа от нея се мултиплицира върху всички фотографии, селфита, дори общите снимки, правени от друг. Но се оказва, че това нововъведение има и други последици.

"По време на локдауните имаше дни, когато нямахме нито един пациент. Хората се страхуваха. Най-интересното е, че първи нарушиха изолацията тиинейджърите. Пристигаха заедно с родителите си и искаха да им направя физиономията същата, каквато е във FaceApp. Като знам колко са скъпи подобни интервенции, си преставам какъв натиск е било, за да се съгласят родителите (подобни процедури на непълнолетно се правят само с подпис на бащата или на майката). И аз не се съгласих. Обяснявах, че е добре за изчакат да станат поне на 19-20 години, но те бяха непреклонни. Заявяваха, че, ако аз не искам, ще отидат при друг лекар. Оказва се, че с новата физиономия имат много поклонници. Мъчех се да обясня, че и те са с изменени лица и едва ли биха ги познали, ако се срещнат на живо", каза за БНР д-р Ариела Шварбег.

Може ли без FaceApp и без други технически изобретения да изглеждаш добре на екрана.

"Известена е изразът, че няма втори шанс за първо впечатление. Когато тази първа среща е „на живо“, тя е комплексна както от визията, така и от походката, поведението, от безброй малки детайли. Ако запознанството е виртуално, виждаш човека до кръста. Тогава на преден план „изкачат“ елементи, на които иначе може и да не обърнете внимание. Не е необходимо лицето да се „коригира" с FaceApp. Но трябва да знаеш кой профил - левия или десния е по-фотогеничен. Лицата на хората не са идеално симетрични. Важен е ракурса, от който се снимаш. Ако камерата е високо или твърде ниско, може да ви направи смешен или страшен. Осветлението също може да изиграе лоша шега с хвърлянето на сенки от носа или устните. Изключително важен е грима. Дали ще сте с вдигната коса, късо подстригани или с пуснати по раменете пищни коси, също е акцент за привличане на внимание. Рамките на очилата все повече имат функция на корекция на лицето. Ако са над веждите предизвикат комичен ефект. При избора на рамки се усмихвайте или говорете нещо. Добре е очилата да не са по-широки от лицето, за да не изглеждате кривоглед. Смята се за удобно и практично, очилата да са мултифокал, от естетическа гледна точка бих препоръчала очилата за четене и за улицата, и за гледане на телевизия да са отделни и с различни рамки", допълни за "Закуска на тревата" Ширли Глик - съветник на журналисти и говорители по телевизията, бивша манекенка и действаща журналистка по въпросите на светските събития, етикет и стил на обличане и държане.

Тя заяви, че по дрехите не само посрещат, но те могат да подчертават или загрозяват лицето.

"В черно и бяло има опасност да изглеждате като в униформа. Лично аз, много харесвам съчетанието на бежово и синьо. Бежовото създава доверие, а синьото показва строгост. Но в зависимост от цвета на кожата и вида разговор, всеки сам избира цветовете на дрехите си. Ако бялото или черното не може да бъде избегнато, препоръчвам цветно шалче. Препоръчвам да се внимава с фланелките с надписи по тях. „Разчитането им“ от останалите в групата, може да отвлече внимание от урока, от лекцията, от същността на разговора, освен ако този надпис е част от кампанията, заради която се свързвате.

Аксесоарите също са важни. Детайлите са част от впечатлението, което оставяте. Много важен е фона. Една картина или дори шкаф, може да отвлече вниманието от лицето. Ако приемем, че всяко появяване на селфи или видео разговор е малък филм, всеки може да бъде режисьор на самия себе си.


Повече можете да чуете в звукови файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58