Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Татяна Ваксберг: Фалшив е аргументът, че няма да дадем оръжие, защото ще станем страна във войната

"За случващото се в Украйна може да бъде създадено извънредно съдилище"

Татяна Ваксберг
Снимка: Ани Петрова

"Според Устава на ООН подпомагането на една държава, подложена на агресия, сиреч на престъпление срещу мира, не представлява въвличане на съответната държава във война. В България, за съжаление, този разговор беше изместен, особено силно през последните седмици, когато представители на "Възраждане", БСП - в лицето на Корнелия Нинова, президентът Румен Радев твърдяха, че България не трябва да оказва военна помощ на Украйна, тъй като, ако го направи, тя би била на свой ред въвлечена във война, което плаши хората. Това се нарича подмяна на тезата, подмяна на аргумента. България може да предостави или да не предостави военна помощ, това е изцяло нейно решение, но това, което не би следвало да прави, е да аргументира това с фалшив аргумент. Аргументът, че няма да дадем оръжие, защото ще станем страна във войната, е фалшив".     

Това каза пред БНР журналистката от "Свободна Европа" Татяна Ваксберг.

По думите ѝ подкрепа за действията на Международния наказателен съд съществува още от първите седмици на войната на Русия в Украйна:

"Няма цивилизована държава, която да не е подкрепила призива да бъде разследвано случващото се в Украйна и наказано със съдебни средства".

Татяна Ваксберг подчерта, че не само Международният наказателен съд, а и 10 държави, без да броим в тях Украйна, също са започнали разследвания за евентуални военни престъпления. Те са Полша, Германия,  Литва, Латвия, Естония, Франция, Словакия, Швеция, Норвегия и Швейцария.  

"Тези 10 държави прилагат нещо, което би могло да приложи и България, ако беше развила този инструментариум за търсене на подобна отговорност. Ако се разследва престъпление срещу човечеството, военно престъпление и геноцид, тези престъпления се смятат за насочени срещу всеки един от нас - това е философията, която лежи в основата на това схващане. Тази философия позволява на една държава да завежда дело за тези престъпления дори при положение, че няма нейни граждани, които да участват в евентуалното престъпление, нито пък престъплението да е извършено на нейна територия", обясни журналистката. 

Разследване започна и ООН, изтъкна тя и уточни, че по този начин преди 30-ина години са били направени първите стъпки за установяване на извънредни трибунали:

"Трибуналите за престъпления, извършени в Руанда и в бивша Югославия, бяха създадени, като стъпиха върху едно подобно разследване, извършено от ООН".

Според журналистката за това, което се случва в Украйна, може да бъде създадено извънредно съдилище.

Интервюто на Георги Марков с Татяна Ваксберг в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32