Учениците от клуба по роботика в Професионалната техническа гимназия в Габрово показаха изобретението си за измерване на кръвното налягане и мускулната активност.
"Когато започнете да мърдате ръцете си, започва да измерва колко е голяма мускулната активност. Когато отпуснете ръцете си, измерва кръвното налягане и пулса на човека. Слага се на ръцете ни, свърза се към компютър, за да може да има ток и показва на таблица“, заяви за "Хоризонт" ученичката Теди Лефтерова.
Домакините от Горна Оряховица - спортен клуб „Моделист“, показаха модели на самолети и ракети, които могат да летят. А курсантите от Националния военен университет демонстрираха два проекта - метеорологична министанция и многоцелева платформа, която може да се ползва за разузнаване и охрана и цели да се запази живота на войника.
За близо месец десетокласникът Георги Касъров от Професионалната гимназия „Мария Кюри“ в Сливен е работил по изобретяването на своята „умна“ къща, пестяща електроенергия.
„Къщата е смарт захранваща се от фотоволтаичен панел с управление от смартфон. Състои се от силова и смарт част. Темата по принцип е зелената енергия около нас, в нас да е повече. Да започнем да използваме самите фотоволтаични панели, да не използваме толкова много тецове“.
Учениците от гимназията от Гоце Делчев показаха на щанда си фигури, изработени през годините от стари автомобилни части, като им се вдъхва нов живот - мотоциклети, шахматни фигури, ракетни установки, автомобили, влакче, самолетчета и хеликоптери. Частите вземат от автомобилните сервизи, където учениците ходят на практика. Моделите не са копия, а оригинални идеи на младежите или почерпени от анимационни филми.
Младият изобретател Димитър Славов демонстрира работния вариант на робот, разработен по поръчка на немска фирма, развиваща дейност в София, с приложение в индустрията:
"Разработка за предотвратяване на трудови злополуки при повдигане на тежки товари. До 150 килограма сме го пробвали, няма проблем. Това е един от двата робота, който сме направили. Имаме още работа по него. Имаме проблем с програмирането. Не сме го нагласили да крачи. Можем да вдигнем бутилка, но не можем да я пренесем от точка А до точка Б. Това програмиране е малко сложен процес, защото все пак трябва да се съобразим, че това е тежка машина, силна машина. Всичко става много бавно, защото се тества по 20 пъти“.
Над 200 ученици, студенти и млади изобретатели показаха разработките си. Малки и големи бяха привлечени от уникалната колекция на горнооряховеца Деян Минчев от стари, но работещи компютри, която също беше изложена в спортната зала „Никола Петров“.
Изложението за младежко техническо творчество се организира от фондация „Милен Григоров“ и Община Горна Оряховица със съдействието на „Ротари клуб”, Федерацията на научно-техническите съюзи и Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..