Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прочутата Сабине Майер свири за първи път в Зала "България"

Кларинетистката ще представи музика от Моцарт

Сабине Майер
Снимка: Thomas Rabsch/СФ

Сабине Майер - една от най-големите световни звезди на класическата музика - тази вечер ще бъде гост на Софийската филхармония. Тя ще солира в любимия на публиката Концерт за кларинет и оркестър от Моцарт. Ирена Гъделева получи своя шанс да се запознае и разговаря с германската кларинетистка, впечатления си тя разказа в предаването "Хоризонт до обед": 

Сабине Майер е легенда. За музикантите от моето поколение тя винаги ще бъде жената, постигнала нещо невероятно - да стане част от изцяло мъжката Берлинска филхармония в годините, когато тази стена изглеждаше по-висока и по-здрава дори от Берлинската. За Сабине Майер сякаш е предопределение да избере кларинета - баща ѝ е първият ѝ учител, а с брат си и съпруга си по-късно тя създава успешното Трио ди Клароне. И все пак, в тази истинска династия от кларинетисти именно тя става водещата фигура, тя е тази, която сега наричат пионер в налагането на инструмента като солов. 

"Никога не съм си се представяла в някаква подобна роля. Това всъщност се случи благодарение на работата ми - аз просто разучавах нови и нови произведения, опитвах се да бъда добра в това, което правя. Вмъквах нови идеи и по този начин камерната музика беше изтласкана на преден план - например в Трио ди Клароне с брат ми Волфганг и съпруга ми Райнер Вееле свирехме на три басета - никой не го беше правил преди. Беше новост и ни извади на авансцената, където беше резервирано място, така да се каже, за пианото, цигулката, виолончелото, и изведнъж ние с нашите кларинети успяхме да покажем на публиката нещо различно. Никога не съм търсила личната изява, аз да бъда на преден план, а винаги съм искала баланс между камерната музика и соловото изпълнение, което, според мен, е правилната посока, за да се развиваш като творец. Защото имам, например, студенти, които идват при мен и казват още от първия ден: "Аз искам да бъда солист!". Какво означава това? Ти трябва да се развиеш многостранно, за да стигнеш до тази цел в някакъв момент", сподели Майер. 

Самата Сабине Майер е истинско вдъхновение в това отношение, затова често получава подаръци - пиеси, композирани специално и посветени на нея.

"Много композитори са ми подарили пиеси, защото са се вдъхновили по някакъв начин от моята работа. Като музиканти ние имаме особената отговорност да изберем кои пиеси да включим в репертоара си - аз имам чудесни композиции от Мартон Илеш, Тошио Хосокава, Едисон Денисов, но те не звучат толкова често, за съжаление, което, според мен, е задача за организаторите на концерти - да ги включват по-често в програмите. Защото аз виждам, че публиката ги приема добре, но тези, които съставят афишите, винаги предпочитат Моцарт", каза тя. 

Така е и тук, в София - Сабине Майер ще представи своя прочит на така любимия на всички меломани Концерт за кларинет и оркестър в Ла мажор от Моцарт. Гост-диригент е младият Николо Форон, ученик на Йорма Панула и асистент-диригент на ансамбъл "Ентерконтемпорен" - Париж. Интересна подробност е, че германската кларинетистка изпълнява това произведение на инструмента басет кларинет, конструиран от Антон Щадлер, за когото Моцарт е писал концерта в последната година от живота си.

"Трябва обаче да направим разграничение - ние не разполагаме с оригинални инструменти от времето на Моцарт, но инструментът басет, на който аз свиря, е точно такъв, за какъвто е композиран концертът - кларинет с добавени 4 полутона, което прави звученето по-дълбоко. Тоз инструмент има изключително широк регистър, с повече ниски и тъмни тонове. За съжаление не много колеги прибягват до басет, повечето свирят произведението на стандартния кларинет".

Сабине Майер е носителка на много награди в различни страни, включително и на 8 статуетки Ехо Класик в родната ѝ Германия, а едната от тях е за записа на същия този Моцартов кларинетен концерт с Берлинските филхармоници, на които солира под палката на Клаудио Абадо през 1999. 

През септември ще се навършат 40 години от историческия пробив първи кларинетист на Берлинската филхармония да бъде жена. Тогава, през 1982 г., я назначават по настояване на Херберт фон Караян, а работа ѝ в оркестъра продължава само 9 месеца. Във връзка с великденските празници през 2022 г. радио Класик ФМ - Лондон обяви, че за първи път в 648-годишната история на параклиса "Сент Джордж" в замъка Уиндзор, в хора, който е пял по време на службата, са били допуснати две момичета. 

Попитах Сабине Майер смята ли, че светът се променя по отношение на жените в музиката? Ще доживеем ли свят, в който няма такива „новини“? 

"За съжаление, това продължава да бъде борба, в която трудно ще ни бъде отсъдена победата. Но не става дума само за музиката - твърде малко са жените на ръководни позиции в икономиката, в политиката. Разбира се, когато става дума да си втори кларинет, тутист в оркестъра - няма проблем, но да си жена - водач в престижен оркестър например, е борба, която ще продължи. 

Сабине Майер ще свири тази вечер в Зала "България" от 19 часа. Ще ѝ партнира Софийската филхармония с диригент Николо Форон. Освен Моцарт, ще звучи музика от Хайдн и Бетовен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15