Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Идеологическият глас, който основно търси мотива без доказателствата, надделява"

Младен Петков: Теорията за "българската следа" в атентата срещу папата е била опровергавана зад кулисите

"Българската страна не много убедително е успявала да покаже, че няма намеса"

Младен Петков
Снимка: Ирина Недева

Преди 20 години на днешната дата започва посещението на папа Йоан-Павел Втори в България. Визитата продължава няколко дни. По време на това посещение той отхвърля т.нар. "българска следа" в атентата срещу него през 1981 г.

Как е било отразявано това събитие в САЩ?

"В САЩ от 60-те, 70-те години - това е моментът, в който журналистите там започват да гледат много критично към властта. Това е времето на "Уотъргейт", войната във Виетнам. И едно такова събитие като атентата срещу папата и въвличането на България от група идеолози в САЩ е възможност американските журналисти да покажат, че наистина критично поглеждат към тези, които имат власт и гледат фактите. Това обаче конкретно по тази тема не се случва", поясни в предаването "Хоризонт до обед" кореспондентът на БНР в САЩ Младен Петков, който има свое проучване по темата.

Журналистът посочи, че е имало опровергаване на теорията за българската следа, но зад кулисите.

"ЦРУ са говорели – няма доказателства. Те са говорели с други западни разузнавателни служби – няма как България да е намесена. Това става обаче зад кулисите."

Снимка: БГНЕС, архив

"За съжаление, идеологическият глас, който основно търси мотива без доказателствата, надделява. (..) Службите са казвали – няма доказателства. Имало е определени кръгове в САЩ, и то неоконсервативни кръгове, които са смятали, че има мотив."

Американски репортер, отразявал процеса в Рим, споделил пред Петков, че фактите не са сочели към българска намеса.

"Фактите показваха, че няма такива доказателства. Той е идвал в България да отразява и едно от нещата, с които се е спречкал, е, че българската страна не много убедително е успявала да покаже, че няма намеса."

Шефът на ЦРУ към момента на атентата Уилям Кейси е бил запознат с творчеството на Клеър Стърлинг и повлиян от него, отбеляза Младен Петков.

"Не отгоре, от властта, а журналист. На коктейл в американското посолство в Италия тя е досаждала на представител на ЦРУ и е казвала – защо не работите по моите доказателства. И те наистина са се опитвали да намерят някакви доказателства, но е нямало доказателства. Медиите въпреки това ограничават избора на гости до тези неоконсервативни лица като Клеър Стърлинг."

Моментът на стрелбата срещу папата  Снимка: БГНЕС, архив

Един от критичните гласове в САЩ е бил журналистът Майкъл Добс, разказа Петков.

"Той ми каза - ако търсиш някакъв мотив, винаги можеш да го намериш, но какви са фактите?"

"Имало е вакуум от официално мнение. Това се случва и сега. Замислете се – имате голяма тема като пандемията, войната в Украйна. Липсват официални изказвания по темата, какво става. Появяват се неща, които са идеологически украсени", коментира журналистът.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55