Това каза пред БНР Евгений Кънев, макроикономист, инвестиционен и финансов анализатор и на политическите процеси.
"Самият генезис на част от партиите е свързан с усвояването на средства от бюджета и на практика не могат да се възпроизвеждат, ако нямат достъп до тези средства. Евроатлантизмът при тях е една табелка, която ги легитимира в Европейския парламент, където са част от европейски семейства на партии", коментира Евгений Кънев в предаването "Хоризонт до обед".
И сега бихме могли да имаме правителство, но идеята на договарянето е да се позволи да вървят т.нар. инвестиционни проекти по стария начин, да не се търси отговорност за тях, смята анализаторът.
"Виждаме, че всички неща, които не ги заплашват, те ги подкрепят, но всички неща, които пряко ги касаят, да кажем да имаме работещо правосъдие, се блокират."
Кънев открои две плоскости на случващото се в момента – геополитическата: изток-запад и вътрешната: корупция – антикоруция.
"Много трудно можеш да бъдеш евроатлантик, ако не си антикорупционер. На практика корупционните мрежи, които се поддържат в страната, се използват от чужди сили за нахлуването на източното влияние у нас. На практика до голяма степен това влияние свали кабинета. (…) В този смисъл е много трудно на хората да се ориентират кой, защо по този начин действа. Истината е, че у нас все още няма реално, а не номинално евроатлантическо мнозинство."
Евгений Кънев каза още, че е смятал президента Румен Радев "ако не за проатлантически, поне за неутрален", но откакто е избухнала войната в Украйна "той винаги се безпокои да не би случайно руските интереси да са засегнати и ги представя като идентични с българските". Кънев е песимист за месеците, докато трае евентуален служебен кабинет.
"На този фон съм разтревожен, че отново ще се върнат назад всички постижения, които бяха направени от сегашния кабинет по отношение на откъсването ни от руските зависимости. Най-вероятно ще бъде подписан отново дългосрочен договор с "Газпром", най-вероятно ще бъде блокирано дори оръжието, което отива по договори за Украйна през Полша, най-вероятно ще видим отново възстановяване на бройката на руските дипломати в България."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..