Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Трудно можеш да бъдеш евроатлантик, ако не си антикорупционер"

Евгений Кънев: Все още няма реално, а не номинално евроатлантическо мнозинство

Евроатлантизмът при някои партии е табелка, която ги легитимира в Европейския парламент, смята анализаторът

Евгений Кънев
Снимка: Стопкадър TV 1

"Природата на голяма част от партиите в парламента е такава, че те не обслужват своите избиратели и интересите на данъкоплатците, а обслужват своето ръководство, своя вожд и кръговете, които стоят зад него."

Това каза пред БНР Евгений Кънев, макроикономист, инвестиционен и финансов анализатор и на политическите процеси.

"Самият генезис на част от партиите е свързан с усвояването на средства от бюджета и на практика не могат да се възпроизвеждат, ако нямат достъп до тези средства. Евроатлантизмът при тях е една табелка, която ги легитимира в Европейския парламент, където са част от европейски семейства на партии", коментира Евгений Кънев в предаването "Хоризонт до обед".

И сега бихме могли да имаме правителство, но идеята на договарянето е да се позволи да вървят т.нар. инвестиционни проекти по стария начин, да не се търси отговорност за тях, смята анализаторът.

"Виждаме, че всички неща, които не ги заплашват, те ги подкрепят, но всички неща, които пряко ги касаят, да кажем да имаме работещо правосъдие, се блокират."

Кънев открои две плоскости на случващото се в момента – геополитическата: изток-запад и вътрешната: корупция – антикоруция.

"Много трудно можеш да бъдеш евроатлантик, ако не си антикорупционер. На практика корупционните мрежи, които се поддържат в страната, се използват от чужди сили за нахлуването на източното влияние у нас. На практика до голяма степен това влияние свали кабинета. (…) В този смисъл е много трудно на хората да се ориентират кой, защо по този начин действа. Истината е, че у нас все още няма реално, а не номинално евроатлантическо мнозинство."

Румен Радев  Снимка: БГНЕС

Евгений Кънев каза още, че е смятал президента Румен Радев "ако не за проатлантически, поне за неутрален", но откакто е избухнала войната в Украйна "той винаги се безпокои да не би случайно руските интереси да са засегнати и ги представя като идентични с българските". Кънев е песимист за месеците, докато трае евентуален служебен кабинет.

"На този фон съм разтревожен, че отново ще се върнат назад всички постижения, които бяха направени от сегашния кабинет по отношение на откъсването ни от руските зависимости. Най-вероятно ще бъде подписан отново дългосрочен договор с "Газпром", най-вероятно ще бъде блокирано дори оръжието, което отива по договори за Украйна през Полша, най-вероятно ще видим отново възстановяване на бройката на руските дипломати в България."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32