Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 13-ти септември ще се проведе фестивала „Ало, Космос! Говори България! 2.0“

Ще се осъществи жива връзка с първата майка астронавт от НАСА - Ана Фишър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 13-ти септември може да се потопите в магията на фестивала „Ало, Космос! Говори България! 2.0“, организиран от Атлантическия клуб в България, с подкрепата на Посолството на САЩ в България. Учени от България и света ще разпалят въображението на малки и големи на 13 септември в София Тех Парк.

Ще бъде направена разходка виртуално из ЦЕРН, ще се осъществи жива връзка с първата майка астронавт от НАСА - Ана Фишър. Небето над София Тех Парк ще посрещне пилота, световен рекордьор - Николай Калайджиев, който ще изпълни специален полет за нас.
Ако искате да зададете въпрос на астронавтката Ана Фишър - първата майка в космоса, както и към учени от ЦЕРН, отидете във „София Тех Парк". Там до 4-ти септември, включително можете да запишете въпросите си. Или да го направите с мобилния си телефон. Второто важно нещо е, че всички работилници, които ще съпътстват събитието, ще са с предварителна регистрация. Тя вече е започнала. Иначе защо Ана Фишер е била избрана тази година да отговаря на въпросите на децата.

"Тя ще представи по популярен начин нейната наука и нейният опит с мисиите в НАСА. Тя ще разкаже и за нейната страст да бъде астронавт и как се е отразило това на начинът ѝ на живот. След това ще имаме въпроси, които ще бъдат зададени и подбрани от дечица на възраст до 12 години. Те могат да задават всякакви въпроси, които ги вълнуват от живота на един астронавт. Ще има въпроси и от студенти, които ще бъдат малко по-научно ориентирани", каза за БНР доц. Милена Георгиева от лабораторията по молекулярна генетика в БАН.  

Освен въпросите към ЦЕРН, децата вече ще могат да влязат виртуално да разгледат мястото, на което е открито доказателство за Хигс бозона.

Емануел Янкулов от Академия „Роботика“ каза, че симулация на ЦЕРН е направена в играта "Майнкрафт". А целта е да мотивират децата да се занимават с наука.  

"С играта "Майнкрафт" може да се програмира и съответно ние имаме такъв курс, който е направен за деца, така че те също да могат да учат програмиране, докато играят самата играят и вътре те могат да си строят къщи и ферми всякакви неща. Ние създадохме модел на ЦЕРН с адронния колайдер вътре, така че децата да могат да програмират героя, който трябва да играе вътре".

Емануел Янкулов от Академия „Роботика“ каза, че по време на форума деца ще могат и сами да сглобяват роботи, с които да се доставя храна до Международната космическа станция. Изобщо и тази година „Ало, Космос! Говори България!" ще събере всички онези дейности, които са важни за бъдещите космически изследователи. Затова и Росица Янева от Българския антарктически институт ще запознае децата с Антарктида, която вдъхновява учени да търсят нови видове живот и в най-неблагоприятните условия.  

"Как Антарктида вдъхновява други учени и най-вече подрастващите и децата могат да дадат отговори как се живее в такива екстремни условия и защо именно НАСА избира Южния полюс като място, на което да прави подготовка на космонавти. Антарктида е едно от най-студените, чисти и сухи места на нашата планета и се създава предпоставка за провеждане на нови научни изследвания".

Д-р Владимир Божилов от катедра “Астрономия”, на Физическия факултет в Софийския университет ще покаже Слънцето с телескоп.

"За мен лично като комуникатор на науката и като астрофизик е важно да има колкото се може повече събития, което позволява  на всеки независимо от неговата или нейната възраст и образование да се докосне до предния фронт на науката и всеки на 13 септември ще може да види Слънцето, да потърси в него има ли следи от петна, каква е активността на Слънцето, защото науката е не само вдъхновение, тя е наблюдателна работа. Сега сме на прага на следващата революция към изучаване на Луната".
Какво е квантова комуникация, физика и други тайни обещават да разкрият учените на децата. И то точно заради това да ги накарат да мечтаят да отидат в Космоса. Татяна Иванова - момичето, което се обучава за астронавт в НАСА, също ще помага на по-малките. Обещала е дори да бъде ментор на желаещ да отиде в Космоса български малчуган.

"Относно конкурса, който провеждаме за деца от училищна възраст мисля, че горната граница е 18 години".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37