Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Когато някой им обещава висока доходност за кратък период от време, това непременно трябва да означава вид измама"

Инвестиционни измами обещават на младите хора бързо и лесно забогатяване

Схемите са много добре премислени и изкривяват действителната картина за неспециалистите

Снимка: Ани Петрова

Нов тип инвестиционни измами на пазара - т.нар. консултанти се възползват от наивността и желанието за бързи печалби срещу дребни вложения за кратък период от време. Като се прибави и ниската инвестиционна култура на българина на финансовите пазари, успехът на измамниците е гарантиран.

В условията на криза хората със спестявания често търсят възможности да "скрият" парите си от инфлацията, други пък се замислят как да спечелят повече пари.

Това създава предпоставки на пазара "да пробият" фалшиви инвестиционни посредници, за които никак не е трудно да подведат особено младите хора, които са нетърпеливи бързо да забогатеят, не познават добре финансовите инструменти и лесно се поддават на изкушението. 

Специалистите прибавят към това и ниската инвестиционна култура у нас. Затова тези измами процъфтяват и вече се разрастват - от предлагане на фалшиви продукти и услуги от мними посредници до такива на по-високо ниво чрез "зарибяване" в социалните мрежи. 

Това са инвестиционни измами, които се базират на мултилевъл маркетинг (MLM), група от хора примамват през социалните мрежи други чрез демонстриране на висок стандарт на живот, казва финансистът Десислава Николова.

Тя посочва, че най-уязвими са Z и Y поколенията, прекарват повече в социалните мрежи.

"Хората, които основно се хващат на въдицата, са младите хора. Те не искат да работят. Те искат без да влагат пари, да спечелят много. Тази примамка, която им се обещава, е много бързо и лесно забогатяване, ако се участва в конкретен вид схема. И се приканва да се събират повече хора в рамките на общността, съответно се печелят бонуси. Това е принципът на пирамидалните структури."

Снимка: Ани Петрова

Така, очаквайки инвестиционни съвети за бързо забогатяване и без достатъчно познаване на инвестиционните пазари и финансовите инструменти, младите хора се оказват най-лесната плячка. Схемите са много добре премислени и изкривяват действителната картина за неспециалистите, коментира инвестиционният консултант Николай Павлов:

"Забелязваме подобен тренд. Дигитализацията, която навлезе в световен мащаб – портфейлът вече не е джоба, всякакви видове платформи има, хората лесно успяват да търгуват, на един клик разстояние им е. Истината обаче е съвсем различна. Съветът към младите хора е да се насочат към по-реални очаквани доходности, защото иначе много боли."

Двуцифрена доходност е логична в дългосрочен план, но трицифрени доходности са по-скоро казино, подчертава Павлов.

Десислава Николова съветва хората да се обръщат към лицензирани инвестиционни посредници.

"Когато някой им обещава висока доходност за кратък период от време, това непременно трябва да означава вид измама."

За поведението и риска при инвестициите в криза, когато хората търсят не толкова доходност, а защита на парите си когато вложенията в недвижимости не са вариант, било поради ограничен ресурс или други съображения, инвестиционните инструменти са алтернатива, уточнява Десислава Николова:

"Съществува правило – между 10 и 15% от месечния доход да бъде заделян и да бъде инвестирана сумата в нещо подходящо за постигане на доходност." 

"Хората, които правилно са си планирали инвестиционните политики инвестиционния си хоризонт и правилно са предвидили рисковия си профил, в момента не се тревожат", допълни Николай Павлов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 08.11.24 в 12:39

Василена Винченцо: Много е сложно оцеляването на независимите пространства

Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..

публикувано на 08.11.24 в 10:38

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36