Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Когато някой им обещава висока доходност за кратък период от време, това непременно трябва да означава вид измама"

Инвестиционни измами обещават на младите хора бързо и лесно забогатяване

Схемите са много добре премислени и изкривяват действителната картина за неспециалистите

Снимка: Ани Петрова

Нов тип инвестиционни измами на пазара - т.нар. консултанти се възползват от наивността и желанието за бързи печалби срещу дребни вложения за кратък период от време. Като се прибави и ниската инвестиционна култура на българина на финансовите пазари, успехът на измамниците е гарантиран.

В условията на криза хората със спестявания често търсят възможности да "скрият" парите си от инфлацията, други пък се замислят как да спечелят повече пари.

Това създава предпоставки на пазара "да пробият" фалшиви инвестиционни посредници, за които никак не е трудно да подведат особено младите хора, които са нетърпеливи бързо да забогатеят, не познават добре финансовите инструменти и лесно се поддават на изкушението. 

Специалистите прибавят към това и ниската инвестиционна култура у нас. Затова тези измами процъфтяват и вече се разрастват - от предлагане на фалшиви продукти и услуги от мними посредници до такива на по-високо ниво чрез "зарибяване" в социалните мрежи. 

Това са инвестиционни измами, които се базират на мултилевъл маркетинг (MLM), група от хора примамват през социалните мрежи други чрез демонстриране на висок стандарт на живот, казва финансистът Десислава Николова.

Тя посочва, че най-уязвими са Z и Y поколенията, прекарват повече в социалните мрежи.

"Хората, които основно се хващат на въдицата, са младите хора. Те не искат да работят. Те искат без да влагат пари, да спечелят много. Тази примамка, която им се обещава, е много бързо и лесно забогатяване, ако се участва в конкретен вид схема. И се приканва да се събират повече хора в рамките на общността, съответно се печелят бонуси. Това е принципът на пирамидалните структури."

Снимка: Ани Петрова

Така, очаквайки инвестиционни съвети за бързо забогатяване и без достатъчно познаване на инвестиционните пазари и финансовите инструменти, младите хора се оказват най-лесната плячка. Схемите са много добре премислени и изкривяват действителната картина за неспециалистите, коментира инвестиционният консултант Николай Павлов:

"Забелязваме подобен тренд. Дигитализацията, която навлезе в световен мащаб – портфейлът вече не е джоба, всякакви видове платформи има, хората лесно успяват да търгуват, на един клик разстояние им е. Истината обаче е съвсем различна. Съветът към младите хора е да се насочат към по-реални очаквани доходности, защото иначе много боли."

Двуцифрена доходност е логична в дългосрочен план, но трицифрени доходности са по-скоро казино, подчертава Павлов.

Десислава Николова съветва хората да се обръщат към лицензирани инвестиционни посредници.

"Когато някой им обещава висока доходност за кратък период от време, това непременно трябва да означава вид измама."

За поведението и риска при инвестициите в криза, когато хората търсят не толкова доходност, а защита на парите си когато вложенията в недвижимости не са вариант, било поради ограничен ресурс или други съображения, инвестиционните инструменти са алтернатива, уточнява Десислава Николова:

"Съществува правило – между 10 и 15% от месечния доход да бъде заделян и да бъде инвестирана сумата в нещо подходящо за постигане на доходност." 

"Хората, които правилно са си планирали инвестиционните политики инвестиционния си хоризонт и правилно са предвидили рисковия си профил, в момента не се тревожат", допълни Николай Павлов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48