Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

SOS детски селища България помага на младежи да се справят с житейските предизвикателства

Организацията подкрепя младежите, след като напуснат социална институция

19-годишните Ивана Фердинандова и Георги Стефанов заедно с Мария Брестничка на конференция по проекта „Пътеки към свободата“
Снимка: SOS детски селища България
Какво се случва с децата, които навършат пълнолетие, и които до този момент са били в социален дом, в центрове за настаняване от семеен тип или в друга алтернативна грижа? Това е големият въпрос, на който Сдружение „SOS детски селища България“ се опитва да отговори, и да помогне на практика с подкрепа за независим и самостоятелен живот на младежите. И да подскаже на висок глас на държавата, че има нужда от законодателни промени в тази посока.

Не порастваш в деня, в който навършиш 18 години, и трябва някой да те подкрепи в пътя ти занапред. Защото зад всички числови данни и бройки в доклади и анализи стоят реални личности с конкретна история. И тя започва с това, че след навършване на пълнолетие имаш само един сак с личните ти вещи.

Всяка година от алтернативната грижа излизат 300 момчета и момичета, разказа Нина Тодорова, ръководител на обучителен център в SOS детски селища България и част от проекта „Пътеки към свободата“, чиято голяма цел е именно подкрепа за независим и самостоятелен живот:

"Да подкрепим млади хора, които напускат институции за алтернативна грижа извън биологичното си семейство за самостоятелен живот и още една по-голяма и мащабна цел има проекта - тя е застъпническа - да направим, така че тази подкрепа, която  предлагаме чрез проекта да стане държавен ангажимент, да отрием социална услуга - "Начало на самостоятелен живот", която да бъде част от регламента на българското законодателство. През толкова много години, в които ние работим и се опитваме да подкрепяме младежи, ние сме привлекли много широка общност, която да ни подкрепя и да изпълним тази задача  - да подкрепяме младите хора. В цялата страна има хора, които не са подкрепени и ние искаме да стане ангажимент на цялото ни общество към тях, да им помогнем в първите стъпки за самостоятелен живот".

Проектът се осъществява в продължение на 36 месеца с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Проектът е подкрепил над 200 младежи - не само напускащи услуги на SOS детски селища България, но и от още три големи области в страната, в които има много институции за деца - Пловдив, Стара Загора и Русе. Амбицията е в следващите години работата с тези области да продължи. Насочеността на подкрепата е индивидуална:

"Участие на всеки младеж в подкрепата е изключително важна за нас. Затова даваме възможност всеки да кандидатства за подкрепа, да каже от какво има нужда. При нас комисия взема решение за това каква подкрепа е възможна да му дадем. Най-често младежите кандидатстват за наем за жилището, за продължаване на образованието с професионални курсове, също така за здравни услуги", заяви Нина Тодорова.


И конкретни примери, които са повод за гордост и подражание:

"Младеж от София, който завърши IT курс, намери си работа като IT специалист.  В момента се опитваме да го подкрепим емоционално, за да се задържи на тази работа, започна да получава заплата. Много се надяваме да получи устойчивост. Там, където не са платени като държавна поръчка специалностите плащаме в частни университети, за да могат да продължат младежите да учат. Имаме едно момиче, което завърши фармакология и вече е на път да отвори своя собствена аптека".   

И други примери - Ивана Фердинандова на 19 години, ученичка в 12-и клас, която мечтае да продължи образованието си и да изучава социални дейности. Вече е завършила успешно курс за гримьори с подкрепата на проекта. Или 19-годишният Георги Стефанов, който вече е студент втори курс в Софийския университет, специалност „Социална педагогика“.

21-годишната Ренета от Велико Търново получава помощ от SOS детски селища България. Тя работи в магазин и е последен курс студент със специалност информатика във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий".

"Бях две годи в SOS детски селища България във Велико Търново, докато бях там в услугата бях подкрепяна от всички наставници, които са се грижили за мен, в момента вече съм самостоятелна. Благодарение на тях получавам помощ по проекта "Начало на самостоятелен живот", която е от голяма полза. Винаги, когато имам нужда от помощ мога да се обърна към тях с въпроси за административни съвети или нещо друго".

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48