„А тя е изграждане на навици за здравословен начин на живот сред младите хора със средствата на спорта на открито. Промотирахме нетрадиционни градски спортове като парков тенис, каране на ролери, спайкбол – мини волейбол, фитнес на открито, уличен баскетбол“.
В продължение на три месеца в четирите града са направени фестивали на свободното време, в които малки и големи се забавляват като спортуват, създадени са обучителни материали, помогнато е с екипировка, за да се отделят младите хора от телефони и компютри и да разберат, че има и други важни неща, като спорта, казва Светослав Стефанов:
„Провокираме децата в здравословен начин на живот. Да коментираме с тях какви методи използват, как се чувстват, когато усетят, че имат повече килограми, как могат да практикуват тези спортове заедно с диети, които могат да бъдат разработени за тях, за да се чувстват в добра спортна форма. По този начин да практикуват този здравословен начин на живот. Много хора говорят за него, но когато стане въпрос за неговото практикуване, не знаят как да го направят или просто нямат волята, защото това е най-важното – да имаш волята да направиш нещо, което тялото ти понякога не иска“.
Тези инициативи са особено важни днес, коментират студентите по физкултура от Великотърновския университет, които се запалиха да помагат и да развиват тези дейности сред децата и младежите:
„Казвам се Тихомир Маринов, винаги има смисъл от такива инициативи, защото ние трябва да спечелим интереса на подрастващите да могат да спортуват и винаги, когато имат свободно време, те да спортуват, за да се развиват физически. Знаем, че, когато човек се застои и не се движи, това е пагубно за него“.
„Казвам се Преслав Николаев, смисълът в тези инициативи е много важен, за да подтикне хората да спортуват. Здравословно е, да провеждат някакви физическа активност в парка, да си „цъкат“ на телефоните, но да отделят някакво време и за тялото си“.
„Йорданка Стойнова съм. Смисълът е огромен, защото много от болестите се появят в ранна детска и юношеска възраст – инсулиновата резистентност, диабетът, високото кръвно налягане, гръбначните изкривявания, депресиите, емоционалната нестабилност. Популяризирането на такава олимпиада на здравето е една превенция. Тя е насочена и към родителите да акцентират върху двигателната активност на децата си и по-малко да са ангажирани с дигиталните устройства“.
Да се раздвижим в Деня на предизвикателствотоВ олимпиадите на здравето се включиха и деца със специални образователни потребности и младежи от социалните жилища. Спортът приобщава децата и това е важното, казва Нина Хайребедян, инструктор по плуване:
„Колаборация между едни деца с други. Това зависи от обществото като цяло – първо от семейството, от възпитанието на децата и от там-нататък те как ще ги приемат".
Тя обясни, че при децата със специални образователни потребности игровият подход има благотворно влияние.
"Така виждам нещата специално за такива деца. Отразява се благотворно. Всяко дете обича игрите. Дори и възрастните обичаме игрите“.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..