Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росина Петрова: Фалшивите новини се прицелват в критични за обществото теми

"Трудно може опроверганата информация да стане толкова популярна, колкото фалшивата новина"

Снимка: Pixabay

"Фалшивите новини са целенасочено манипулирана информация, чийто автор иска да заблуди аудиторията. Това не е просто грешка в информационния поток. Целта е да се създаде страх, несигурност и разделение. Фалшивите новини винаги се прицелват в най-критичните теми за обществото."

Това поясни в предаването "Хоризонт до обед" журналистът от БНР Росина Петрова, редактор в програма "Хоризонт" и член на Екипа за проверка на фактите на Националното радио.

Екипът на БНР за проверка на фактите следи сайтове за фалшиви новини, както и групи в социалните мрежи, за да противодейства на фалшивите новини. 

За целта екипът премина през специализирано обучение, част от проект, който БНР реализира с Европейския институт, и в който надгради уменията за откриване и опровергаване на фалшиви новини." /проектът "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF).

"За съжаление, трудно може опроверганата информация да стане толкова популярна, колкото фалшивата новина. Това е голям проблем, защото каналите са различни", посочи Росина Петрова.

Журналистически написаният текст - опровержение спазва определени стандарти, докато фалшивата новина залага на гръмки заглавия и е много по-атрактивна, отбеляза журналистката.

Тя изтъкна още, че групи във Фейсбук при натрупването на определен брой последователи биват продадени и променят предназначението си тихомълком, като така членуващите в нея започват да получават във фийда си "вид пропаганда, без значение на каква тема".

Дезинформация идва освен от политиците, така и от известни личности с много последователи в социалните мрежи, които са лидери на мнение, т.нар. инфлуенсъри.

"Хората, които ги харесват, смятат, че това, което те казват, или правят, е правилно."

Практични съвети как да се разпознават фалшивите новини чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53