Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Трифонова, Комисия за енергиен преход: България все още не е направила постъппления за офшорна възобновяема енергия

ВЕИ в Черно море - между интересите на инвеститорите и рисковете за морските обитатели

Димитър Куманов, "Балканка": Гърция все още няма нито една перка в морското си пространство

Снимка: БГНЕС

"Наративът, че зеленият преход е нещо, което би ни донесло по-скоро ущърб или се изпълнява като задължение, което ни се спуска от европейските бюрократи, е широко наложил се в България."

Това каза в интервю за БНР Мария Трифонова, заместник-председател на Комисията за енергиен преход. Комисията има аналитични и експертни функции и работи от лятото във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост. Трифонова е университетски преподавател и е част от екипа на Центъра за изследване на демокрацията.

Според нея съществува недостатъчно добра комуникация относно целите на този преход и възможните последствия, ако не бъде осъществен.

Над 50% от предвидените средства по механизма за възстановяване и устойчивост отиват за т.нар. зелен преход и декарбонизация на икономиката, припомни Трифонова.

Извеждане на въглищните централи от експлоатация до 2030 г. би било предизвикателство, смята Мария Трифонова.

"Такова политическо решение би било трудно да се вземе. Може би е добре да се търси решение по средата. Перспективата е регионална. Решението е свързано не само и единствено с България, а с това какво се случва в региона като цяло."

Според Трифонова все повече инвестиционни запитвания са свързани с възможността за добив на възобновяема енергия. 

Ние сме единствената европейска държава с излаз на море, която все още не е направила постъпления в посока на офшорната възобновяема енергия, посочи тя в предаването "Преди всички". По думите ѝ този сектор би означавал за страната ни нови икономически възможности, както и за генериране на "големи обеми възобновяема енергия".

Гърция също все още няма нито една перка в тяхното морско пространство – контрира Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".

"Нека ни изпревари Гърция, нека минат пет години, да видим какво ще се случи, пък тогава ще си говорим! Защото Гърция има 14 000 км морски брегове, ние имаме 380."

Румънските инсталации също могат да блокират миграционния коридор на рибите, допълни той.

Природозащитните организации ръкопляскат на този закон или си траят, подчерта Куманов относно законодателните предложения на ГЕРБ и ДБ за ВЕИ в Черно море, за които "Балканка" е изпратила отрицателни становища. По думите му вече има и коалиция "офшорна", тъй като законопроектите на ГЕРБ и ДБ са почти еднакви, "а правителството на президента ги подкрепя".

Комисията по околна среда е отхвърлила предложенията, уточни Куманов.

Куманов определи оценките за въздействие и оценките за съвместимост у нас като "най-фалшивите на света, тъй като инвеститорите плащат за тях и никой им няма доверие".

Той изтъкна, че срещу България има наказателни процедури за ветропаркове в североизточната част на страната, защото са направени в нарушение на европейското законодателство.

"Много ясно чухме, че няма достатъчно данни за това какво ще се случи в Черно море. Няма данни какво ще се случи с делфините, с проходните пасажи риба. Тези турбини издават нискочестотни вибрации и шумове, които въздействат и върху човека, върху всяко живо същество. Всяко въздействие се отразява негативно на рибите. Като изчезнат рибите, птиците, които се хранят с риби, също ще пострадат. Ще пострада и ресторантьорството по морето, защото прясна риба в България няма да има. И туризмът ще пострада от това", коментира Димитър Куманов в предаването "Преди всички".

"Вие като отидете на един плаж, ще се радвате ли много на една красива гледка с 1000 перки в морето пред вас?"

Предстоят протести по тази тема, съобщи още Куманов.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16