Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директор: Променя се профилът на учениците, употребяващи наркотици. Податливи са по-ученолюбивите

Диян Стаматов: Няма защитено училище, в което нещата да са 100%-ово обезопасени. Родителите винаги да имат едно наум

Снимка: Сияна Спиридонова

Да се категоризира ученик, който използва наркотични вещества, е опасно, рисково и деликатно, а последиците от това са много сериозни. Въпреки това, веднага щом се забележи подобно нещо близо до училище, се сигнализират кварталния полицай и районното управление.

Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" Диян Стаматов, директор на столичното 119 средно училище "Михаил Арнаудов" и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. По думите му при подобен казус реакцията от страна на МВР е мигновена и не е имало забавяне.

Наркотичните вещества са в изключително голямо разнообразие – от най-обикновени дъвки, през синтетични вещества, които се променят толкова бързо, че трудно се запомнят имената им, коментира училищният директор.

"Лекциите, които провеждаме всяка година, започват обикновено от шести клас, с основната идея да насочим вниманието на учениците към вредата от влиянието на подобни вещества. Далеч по-висока е насочеността ни към учениците от 8 клас и горен курс."

Снимка: архив

Според Стаматов личи "кой от учениците има досег до подобни вещества". Той алармира, че "психопрофилът на дете, което има досег до подобни вещества, няма нищо общо с онова, което беше преди години".

"По-лесно се достига до деца, които са по-ученолюбиви, в категорията отличници, а не толкова деца, които са, както беше преди, по-слабо мотивирани към училището."

По-ученолюбивите деца са и по-наивни, докато по-слабо мотивираните са по-гъвкави в мисленето си, допълни директорът.

Диян Стаматов  Снимка: БГНЕС

Диян Стаматов обясни, че в опит да се предотврати употребата на наркотици делят учениците на две групи – в едната група попадат тези, за които има "малки съмнения, но няма сериозно доказателство", а в другата влизат онези подрастващи, за които има както съмнения, така и доказателства. Тук обаче училищните власти се натъкват на недоверие от страна на родителите.

"Във всички примери досега родителите не приемат, че това, за което им споделяме, е истина. Те твърдят, че детето и набедено и няма нищо общо с подобни вещества и употребата им и ние сме си преекспонирали професионалните ангажименти. Този период на осъзнаване от страна на родителя, за голямо съжаление, продължава година-две, което е много дълъг период за разрешаване на този проблем. А той започва да се разрешава, когато нещата стигнат до изчезване на предмети от дома и дори изчезва самото дете."

Няма защитено училище, в което нещата да са 100%-ово обезопасени, категоричен е Диян Стаматов. Той съветва родителите да не мислят, "че това не касае тяхното дете, а винаги да имат едно наум".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00