Църковният хор в Силистра бележи своето начало още в 19 век, непосредствено след съграждането и освещаването на Катедралния храм „Св. Св. първоапостоли Петър и Павел“. Мнозина вероятно и не подозират за неговото съществуване или пък приемат за даденост песнопенията, които съпровождат литургиите. Ден празничен. В храма малцина са вярващите. Гласът на свещеникът отеква, искрят огънчетата на свещичките, запалени за здраве или за упокой. И сякаш от небесата идват гласовете, които възхваляват Бога. В годините хорът към църквата е бил ту смесен, ту еднороден женски. Възраждането му е през 1989 година. Сред диригентите в последните години са Димитър Боев и Веселин Колев.
"Различното в този хор е и самата литургия, при която има своеобразен разговор - така наречените антифони".
На пръв поглед хористите са обикновени хора. Ако ги срещнете на улицата няма как да разберете, че те са част от това тайнство. Някои са хористи от хора към Ансамбъла за народна музика, други от градския хор „Седянка“. Но всички те казват, че църковните песнопения са магия и те карат да се извисиш.
За Стефка, Евгени и Мария песнопенията са допълнения към литургията. Искат хората в храма да стават все повече и повече.
"Повече от 20 години съм тук. Дойдох и ми хареса много. Самите произведения са много духовни - влияят на цялото същество на човека. Тук човек се извисява. Има много произведения на Добри Христов, на Петър Динев - български автори".
"Като дойдох и като ме поканиха се зарадвах. Божията благодат се усеща".
"Ако успееш да го изпееш прочувствено, да стигне до душите на вярващите означава, че е станало качествено. Най-важното е, че сме част от традицията, която искаме да опазим не само за Рождество и Великден. Всяка неделя би трябвало да има хора".
Практиката е била диригентите на градския хор „Седянка“ да ръководят и църковния хор. Йорданка Димова, която е класически музикант и е работила с обработен фолклор, променя традицията и поема църковния хор през 2016 година.
"Смирение, успокоение, поглед извън ежедневието - към Бог. Преклонение - това е, което ни води".
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Всеки има право да е щастлив, където намери за добре. Лично моето мнение е, че всеки може да учи навън. Въпросът е да намерим начин да се върнат..