Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шестгодишният Алекс събира пари, за да започне да говори

| обновено на 01.01.23 в 14:41

Шестгодишният Алекс не може да говори. Нуждае се от средства, за да бъде лекуван в чужбина. Журналистът Десислава Николова му помага:


"Много присърце приех тази кауза, защото познавам от дълги години цялото семейство. Много ме трогна неговата история. Не само по Коледа трябва да сме човечни. Ангажирах се с тази кауза и събирането на средства за лечението на малкия Алекс".

За детето се грижат майка му и баба му. Има напредък в лечението му до сега, казва Десислава Николова, но му предстоят още процедури в Мексико. Лекували са го в Украйна, преди военните действия.



"Алекс се роди преждевременно, раждането беше проблемно и с редица усложнения. Грижехме се за малкото човече с много, много любов. Той растеше месец, след месец и ние бяхме едно щастливо семейство - мама, баба и Алекс. Забелязвахме някои странности, но мислехме, че децата са неповторими.А това беше нашето малко слънчице!


След втората му годинка започнахме да наблюдаваме промени,които ни накараха да потърсим отговори при специалисти. Решихме, че няма да чакаме и да се молим Алекс да преодолее сам проблемите си, а ще търсим терапии, които биха помогнали на малкото ни момченце. Направихме редица изследвания и консултации , докато разберем, че една от причините за състоянието му е самото раждане и изваждането му с вакуум. Неврологът, които прави изследване на мозъчната дейност/ ЕЕG Лорета и QEEG / ни съобщи , че е налична травма в областта на центъра за говор. Локализирани бяха източници на кортикално забавяне в зони на Бродман 20, 21, 22, 40 и 41. Тези области представляват ключови възли на езиковата мрежа за разбиране и продукция в човешкия мозък. В допълнение се установява нарушена функционална свързаност между двете полукълба на мозъка на Алекс, което предполага нарушена комуникация между полукълбата и недостатъчна интеграция на входящата информация. Друга основна причина се оказа огромен проблем със стомашно-чревния тракт,така наречената дисбиоза.

Малкото момченце живееше в свой собствен свят, беше изгубил очен контакт, не ни виждаше, не отговаряше на името си, гледаше в една точка, предпочиташе да стои сам, дори се изолираше в тъмна стая. Будеше се през нощта, плачейки жално, не можеше да спи. Единственият му приятел беше една бебешка възглавничка, която носи и сега със себе си.Бяха забравени думичките”мама и баба”. Хранеше се лимитирано, затова пък дъвчеше всичко останало- кабели на нощни лампи, зарядни устройства, дрехи,камъчета и т.н. Детето ни непрекъснато се влошаваше, а ние търсехме лечение. Накрая открихме нашия път към “светлината”.

Алекс успешно премина през три дълги и доста трудни терапии , целящи постигане на баланс в стомашно-чревен тракт, подобряване на общото здравословно състояние и моделиране на имунната система. Изпълнявахме стриктно указанията на наблюдаващите ни специалисти и стъпка по стъпка Алекс започна да се променя, да излиза от черупката си, да се усмихва, да има очен контакт, научи се да кара скутер, да се катери и започна да изпълнява команди, обича да плува и да язди пони. Иска да играе с децата на детската площадка, усмивката вече сияе на лицето му. Това е огромен прогрес за нас! Дори преподавателите в училището за деца със специални нужди отбелязаха, че малкият мъж за няколко месеца има напредък, равняващ се на година и половина той се променя, терапиите работят и промените ни дават увереност, че това е неговият път! За нас е изключително важно да му помогнем, да му дадем тласък в развитието, защото изоставането, в сравнение с неговите връстници, е значително.

Трудно се наваксват пропуснати години и на малкият боец му предстоят още много битки! Тази две години бяха тежки, изпълнени с отчаяние, сълзи, надежда и много, много упорит труд. С помощта на всички Вас, които ни подкрепихте с даренията си, успяхме да се справим с многото препятствия,огромните финансови разходи, свързани с изследвания, терапии, биобаланс на червата, хомеопатия, кранио-остеопатия и… с огромното натоварване на месечния ни бюджет за всички тези терапии, добавки,медикаменти и изследвания. Благодаря от сърце! До тук с общи усилия се справихме и Алекс заминава за втора вливка на стволови клетки в клиника Angel’s Hope, Мексико.

Изборът направихме след редица консултации и с други клиники. Д-р Оливър Леон от Angel’s Hope и на база изследването, доказващо травмата на центъра за говор ни посъветва да направим три последователни терапии, през четири месеца всяка за да получим възможно най-добри резултати. Алекс изживя много, той е едно малко, но много борбено момченце, което иска да говори, за да играе с други деца, за да разказва преживяванията си, за да споделя емоциите си, за да ни дарява с обич! Нека да го подкрепим в борбата му. Благодаря! Цел на кампанията - £ 20 000 или 45000 лв. Тази сума включва две процедури по вливане на NK cells, SCT чрез IV с включени екзозоми, IT и nebuliser с екзозоми, както и разходите за самолетни билети и хотел".

Интервю с Десислава Николова чуйте в звуковия файл.

Банковата сметка, в която се набират средства е: 

КВС Банк
IBAN BG98RZBB91551094847881
Людмила Пеева /бабата на Алекс/





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38