Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За един софийски бар

Какви места са определящи за атмосферата на София? "НДК, Ректората и Народния театър", ще каже някой.  "Парковете и междублоковите градинки", ще допълни друг. "Панелните квартали" или "Боклуците", също са  възможни отговори. Естествено, всичко вече изброено допринася за облика на столицата. Също както и дупките по улиците, графитите по стените, боршът от старо и ново строителство и всичките видове столичани. И още нещо много важно - баровете!

Особено като говорим за центъра на града, трябва да отбележим същестуването на автентичния софийски бар. "Непретенциозен" е думата, която най-добре го описва и тя важи за цените, избора на напитки, интериора и самите клиенти. От всичко това следва уют, както и малко смешния факт, че чисто нови заведения, направени с и за много пари, се опитват да изглеждат "оръфани", за да вземат и те от магията. Това, разбира се, се получава трудно. Автентичните барове са захранени с години паметни и безпаметни преживявания на своите посетители, ангажираща музика, някоя много специална вестникарска изрезка до вратата и надписите в тоалетните.  

За да сме честни, този бар не е уникална черта само на София - споделят я всички големи европейски градове. На Запад заради споменатата непретенциозност за тях се е наложил термина "dive bar".  Горди негови представители тук са места като "Билкова", "Long John", "Хамбара", "Лорка", "Gabba Bar", "Maze", "Barfly" и още доста барове и барчета.

В "Изотопия" отдаваме почит към всички тях и тяхните съдържатели като разказваме за един специален екземпляр от тяхната порода. Въпросното заведение можете да го знаете като "Тулово", "Стария вход", "Английския двор" и като "кафето зад Телевизията". Но името му е "Наклона" - намира се на наклонената улица "Тулово" до БНТ. През есента стана на 30 години. Ако сте го посетили през 1996, през 2006 и вчера, няма да имате усещането, че сте били на различно място в някой от трите пъти. От 3 години насам, през и отвъд пандемия, за поддържането на този специален софийски бар, известен със своя работещ телефон с шайба и вярното улично куче Киара, се грижат четири приятелки.

Успяхме да говорим с три от тях - Калина, Александра и Марина - и разбрахме: как един бар се предава през поколенията, какви посетители го правят специален, как се справят с досадниците и кои питиета да не им поръчвате. Измежду много други неща.

Нашият разказ за  бар "Наклона" можете да чуете след 3-тата минута на този епизод от подкаста ни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53