Непоказвани произведения на Станка Цонкова-Уша ще можем да видим в Регионален център за съвременно изкуство Топлоцентрала от утре до 26 март. За изложбата си "Вълна отнесе стъпка в пясъка" Цонкова, която е фотограф и художник, разказа за БНР:
"Изложбата не я възприемам като моя. Кураторът е Вера Млечевска. Тя преведе всичките тези мои впечатления и преживявания от опита ми в Япония на един език, който е по-разбираем и се получава нещо много интересно. За мен е много вълнуващо това общуване с нея – един диалог между нас двете. Получи се нещо съвсем различно от това, което аз си представих. Тази изложба е важна точно заради това споделяне, този диалог и това общуване. В личен план това е съвсем ново".
Ние познаваме Япония само от клишетата, които масово се разпространяват, подчерта тя в предаването "Преди всички". Според нея имаме много малко познания за нивата, дълбочината и приноса й в световната култура.
"Изложбата има точно такава познавателна цел – да отвори тези пространства, които лично мен ме вдъхновиха, вълнуваха и ме промениха в някаква степен. Познанието за една култура е комплексно възприятие – сетивно, физическо и духовно. Вкусове, звуци, миризми, усещания се преплитат в общуването с хора и разбирането, че само сърцето си човек може да се доближи и премине извън привидното и традиционно схващане за нея".
Видеата, които никога не са показвани, са свързани с една легендарна личност от японската култура - един от основателите на танца буто, който е много малко познат у нас, посочи Станка Цонкова-Уша. По думите й този танц много точно изразява японската душевност, разбирането им за живота и смъртта, както и връзката им с природата.
Изложба е наситена с много богата биография, отбеляза още фотографът. Според нея има още много живот в нея.
"Тази изложба е поредното доказателство, че разликата във времето и в поколенията няма никакво значение, когато хората общуват и се разбират", изказа мнението си тя.
Още за изложбата и срещите, които са вдъхновили Станка Цонкова, чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..