"Имаме начален етап на световен военен конфликт. Много хора, аз се присъединявам към тях, определят пълномащабната война в Украйна като глобална война".
Това каза пред БНР проф. Димитър Недялков, боен пилот, историк и преподавател във Военната академия "Георги Ст. Раковски". Той уточни, че от 2014 г. в Украйна се водят активни военни действия, които са ескалирали и деескалирали, а от 24-ти февруари 2022 г. се води пълномащабна война.
"Тя има преки препратки не само с територията на Украйна, а и с различни точки в света, където случващото се, зависи от хода на бойните действия на войната в Украйна", подчерта проф. Недялков.
Според историка и преподавател във Военната академия нито Владимир Путин, нито Джо Байдън говори за мир.
"Оръжието е инструмент на войната. Даването на оръжие е наливане на керосин в огъня. Това е парадигма във военната наука", обясни той.
По думите на проф. Димитър Недялков България е пряко заинтересована от това в Украйна час по-скоро да започнат мирни преговори:
"Когато говорим за даване на оръжие, винаги трябва да си представяме, че наши братя загиват и от двете страни. От двете страни на фронта се бият българи - за едната и за другата кауза".
"Траен мир е относително понятие. Войната е перманентното състояние на света. Винаги могат да се изброят дузина военни конфликти в света, които продължават да тлеят и там да се водят военни действия. Ескалацията и деескалацията зависят от настройката на т.нар. велики сили. ... Мирът винаги е компромис", коментира още той.
Най-исканото крайно състояние от Русия е налагане на пълен контрол на цялата територия на Украйна, смята проф. Недялков.
"Минималното, с което ще се съгласи Москва, е присъединяване само на териториите, гласувани на референдум", добави той.
Проф. Димитър Недялков подчерта, че България е страна от първата линия и трябва да се грижи за териториалната си цялост и "да притежава необходимия военен потенциал, за да изпълнява своите мисии и задачи, които не са ни отменени от колективната система за сигурност":
"Българската армия изостана с модернизацията. Това води до загуба на способности дори да защитаваме собствената си територия"
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Димитър Недялков в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..