Път, по който коли вече не минават. Идва само белият автобус, който кара хляб. В ардинското село Стояново, високо в планината, някога са били 300 души. Сега са останали единици.
90-годишната баба Бойка е един от местните жители. Тя е огорчена и не вярва на политиците. Няма да гласува, защото политическите обещания за достоен живот на старини още не са факт в Стояново.
"Няма значение партия, няма значение кой е. Пръснати децата, да няма кой да ни види. Човек, ако падне на двора, няма кой да ме вдигне. Виж пътя - няма кой да сипе две коли асфалт. Пет правнучета са ми се родили, по интернета ги гледам. На какво да се радвам?"
"Тук какво чудо беше, като пуснаха тези тъпани, Бюлент Еджевит като дойде, земята трепереше от музика, от тъпани! Но какво стана, парите къде отидоха?!", коментира 70-годишният Христо Омаров от село Паспал. И това село е оставено на времето, в него жителите също са неколцина.
"Има от Мадан едно "момче", може би на 57-60 години, гледа телета ей там, на един баир. Дете тук не можеш да видиш."
Ако политиците бяха изпълнили обещанията си за Горна Арда, районът щеше да живне, "но всичкото отиде и свърши", жалва се Христо.
Днес в Кърджалийско изборите протичат спокойно. До момента има две жалби. От 9 аварирали машини 8 вече са поправени.
Избирателите по списък са над 260 000, но се очаква до урните да стигнат 4 пъти по-малко гласоподаватели. Това е така заради разминаване с броя на реално живеещите в района.
Много от избирателите все още не са решили дали ще гласуват.
Повече чуйте в звуковия файл.
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..