Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Ардинско както селата, така и политическите обещания тънат в забрава

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Ардинските села Паспал и Стояново са в района, където трябваше да бъде построен първият язовир от каскада "Горна Арда" – обещание на политиците, потънало в забрава. В забрава тънат и самите села, чиито местни жители се броят на пръсти. 

Път, по който коли вече не минават. Идва само белият автобус, който кара хляб. В ардинското село Стояново, високо в планината, някога са били 300 души. Сега са останали единици. 

90-годишната баба Бойка е един от местните жители. Тя е огорчена и не вярва на политиците. Няма да гласува, защото политическите обещания за достоен живот на старини още не са факт в Стояново.

"Няма значение партия, няма значение кой е. Пръснати децата, да няма кой да ни види. Човек, ако падне на двора, няма кой да ме вдигне. Виж пътя - няма кой да сипе две коли асфалт. Пет правнучета са ми се родили, по интернета ги гледам. На какво да се радвам?"

Илюстративна снимка: БГНЕС

"Тук какво чудо беше, като пуснаха тези тъпани, Бюлент Еджевит като дойде, земята трепереше от музика, от тъпани! Но какво стана, парите къде отидоха?!", коментира 70-годишният Христо Омаров от село Паспал. И това село е оставено на времето, в него жителите също са неколцина.

"Има от Мадан едно "момче", може би на 57-60 години, гледа телета ей там, на един баир. Дете тук не можеш да видиш."

Ако политиците бяха изпълнили обещанията си за Горна Арда, районът щеше да живне, "но всичкото отиде и свърши", жалва се Христо.

Днес в Кърджалийско изборите протичат спокойно. До момента има две жалби. От 9 аварирали машини 8 вече са поправени.

Избирателите по списък са над 260 000, но се очаква до урните да стигнат 4 пъти по-малко гласоподаватели. Това е така заради разминаване с броя на реално живеещите в района.

Много от избирателите все още не са решили дали ще гласуват.

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40