Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермер от Крумовградско: Родно производство почти няма да има, ще се сведе до минимум

Просто потъваш - така животновъдът описва очертаващите се загуби заради непродадената си продукция, конкурирана от евтин внос

Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Вносно агнешко месо подбива българския пазар. Хиляди животни остават в оборите заради дъмпингови цени, а загубите ще са огромни – това твърдят фермери от Кърджалийско.

"Българските фермери не могат да изкарват пари. Оцеляват засега, на кой докогато му писне. Ако продължава така немного време, родно производство почти няма да има или ще се сведе до някакъв минимум", изтъква пред БНР Владимир Хаджиев, който има в крумовградско село животновъдно стопанство с 500 овце и 15 крави, както и мандра.

300 агнета на Хаджиев чакат, но търговците ги няма

"Ако те търсят, е рядкост. Трябва да звъниш, да питаш – каква им е цената, кога могат да дойдат, евентуално, да ти ги вземат. Предпочитат вносно евтино."

Миналата година положението е било същото, спомня си фермерът.

"По-малко от месец, вносът от Македония беше дошъл вече. И ги продавахме на 8 лева. От миналата година до тая година, предвид всичките скъпи фуражи, които сме купували миналия сезон, не знам как би станало цялото това нещо."

В магазините килограм агнешко е над 20 лева. Ако животното е от ферма в Кърджалийско, цената трябва да е 28-30 лева, пресмята Владимир Хаджиев. По думите му обаче "няма никой да ги получи тия пари, ще останат само мечта".

Българските производители свалят цената, за да вървят продажбите. Иначе животните ще останат по оборите, "което въобще не е добре".

"10 лева живо тегло съм обявил", уточнява Хаджиев. 

До момента Владимир Хаджиев е продал единици животни. Смята, че шансът се стопява заради вносното месо. Очаква загуба между 15 и 20 000 лева за един сезон.

"И просто потъваш, от един път", описва ситуацията в стопанството си фермерът от Крумовградско.

Чуйте репортажа в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

„Радио България“ на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа...

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48