Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оскъпяват ли акумулаторните батерии слънчевата енергия?

Снимка: БТА

В началото на август се очаква Министерството на иновациите и растежа да публикува списъците с фирмите, които ще получат финансиране за изграждане на свои нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на енергия. Интересът е голям и общата стойност на подадените проекти надхвърля значително бюджета по мярката, който е в размер на 200 милиона лева.

В срок е набирането и на проекти от Министерството на енергетиката, които да подпомогнат българските домакинства в изграждането на фотоволтаични системи. "Зелените" решения и стойността им за хората са във фокуса на световната политика, а всеки инвеститор се съсредоточава освен върху екологичните и над икономическите ползи.

Ръстът на нови мощности на база на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) през 2023 г. в света ще е най-същественият за цялата история, а през 2024 г. този ръст ще продължи. Това е прогноза на Международната енергийна агенция в доклада ѝ от юни тази година.

На Стария континент ускорените инвестиции във възобновяеми енергийни източници предпоставят формулирането на нови и по-амбициозни цели за увеличение на дела на възобновяемата енергия.

Възможности за финансиране по линия на "зелените политики" от Плана за възстановяване и устойчивост се предоставят на български фирми и домакинства.

562 микро, малки и средни предприятия кандидатстват за изграждане на свои нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на енергия.

Тече срокът, в който Министерството на енергетиката набира проекти по процедурата за изграждане на фотоволтаични системи от страна на българските домакинства. По националната схема за подпомагането им се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за подгряване на вода за битови нужди, както и на фотоволтаични централи за производство на ток, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.

Доставката и монтажът на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване могат да бъдат финансирани по тази процедура изцяло, но с не повече от 1960,83 лв. Фотоволтаичните системи се финансират до 70%, но не повече от 15 хил. лв.

Експерти анализират ползата от батериите. Да, те съхраняват енергията, но с тях цената на инвестицията скача.

Доц. инж. Пламен Цанков е заместник-ректор на Техническия университет в Габрово по научноизследователската работа, експерт в областта на енергийната ефективност и ВЕИ. Провежда проучвания на работещи системи за фотоволтаично осветление, използвани при обучението на студентите. Според него при дългосрочни проекти цената се оскъпява и е препоръчително хората да изчислят дали енергията от акумулаторните батерии ще компенсира инвестицията

Ивайло Раднев управлява фирма за проектиране и изграждане на фотоволтаични централи и паралелно с това с екип от съмишленици провеждат обучения за деца. Инвестирал е собствени средства в малка фотоволтаична система с учебна цел. Примерите от практиката му показва, че има и други решения за евтина енергия, освен акумулаторните батерии. Той също изчислява, че когато направиш предварителен анализ, сметките излизат.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59