Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оскъпяват ли акумулаторните батерии слънчевата енергия?

Снимка: БТА

В началото на август се очаква Министерството на иновациите и растежа да публикува списъците с фирмите, които ще получат финансиране за изграждане на свои нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на енергия. Интересът е голям и общата стойност на подадените проекти надхвърля значително бюджета по мярката, който е в размер на 200 милиона лева.

В срок е набирането и на проекти от Министерството на енергетиката, които да подпомогнат българските домакинства в изграждането на фотоволтаични системи. "Зелените" решения и стойността им за хората са във фокуса на световната политика, а всеки инвеститор се съсредоточава освен върху екологичните и над икономическите ползи.

Ръстът на нови мощности на база на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) през 2023 г. в света ще е най-същественият за цялата история, а през 2024 г. този ръст ще продължи. Това е прогноза на Международната енергийна агенция в доклада ѝ от юни тази година.

На Стария континент ускорените инвестиции във възобновяеми енергийни източници предпоставят формулирането на нови и по-амбициозни цели за увеличение на дела на възобновяемата енергия.

Възможности за финансиране по линия на "зелените политики" от Плана за възстановяване и устойчивост се предоставят на български фирми и домакинства.

562 микро, малки и средни предприятия кандидатстват за изграждане на свои нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на енергия.

Тече срокът, в който Министерството на енергетиката набира проекти по процедурата за изграждане на фотоволтаични системи от страна на българските домакинства. По националната схема за подпомагането им се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за подгряване на вода за битови нужди, както и на фотоволтаични централи за производство на ток, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.

Доставката и монтажът на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване могат да бъдат финансирани по тази процедура изцяло, но с не повече от 1960,83 лв. Фотоволтаичните системи се финансират до 70%, но не повече от 15 хил. лв.

Експерти анализират ползата от батериите. Да, те съхраняват енергията, но с тях цената на инвестицията скача.

Доц. инж. Пламен Цанков е заместник-ректор на Техническия университет в Габрово по научноизследователската работа, експерт в областта на енергийната ефективност и ВЕИ. Провежда проучвания на работещи системи за фотоволтаично осветление, използвани при обучението на студентите. Според него при дългосрочни проекти цената се оскъпява и е препоръчително хората да изчислят дали енергията от акумулаторните батерии ще компенсира инвестицията

Ивайло Раднев управлява фирма за проектиране и изграждане на фотоволтаични централи и паралелно с това с екип от съмишленици провеждат обучения за деца. Инвестирал е собствени средства в малка фотоволтаична система с учебна цел. Примерите от практиката му показва, че има и други решения за евтина енергия, освен акумулаторните батерии. Той също изчислява, че когато направиш предварителен анализ, сметките излизат.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19

Васил Терзиев: Под 10% ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка

Под 10 процента ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка, а 90 процента ще бъдат преработвани. Това ще стане с новите договори за оползотворяване на твърдото RDF гориво, което се получава от отпадъка, каза кметът на София Васил Терзиев: "Когато споделихме за нашите планове за това да свалим депонирането от 90..

публикувано на 03.09.24 в 15:43

По планинските пътеки и туристически забележителности на Априлци

"Пътувай с " Хоризонт" този ни отвежда този път до град Априлци и по пътеките на Троянския Балкан .  На гости в новата конна база в град Априлци , която предлага и туристически атракции. Симона и Стефан стопанисват базата . Те и отглеждат коне, и предлагат туристическа услуга.  Те вземат базата под наем малко случайно, но вече имат 6 лични..

публикувано на 27.08.24 в 14:21
Боран Хаджиев, кмет на Чепеларе

Боран Хаджиев и Екатерина Дафовска за Чепеларе: Достъпен спорт и природни дадености

На територията на община Чепеларе има останки от 4 крепости, някои от които са от периода около V-I век преди новата ера . Те са били използвани до падането на Родопите под османска власт. Има 8 църкви, 72 параклиса и 2 джамии. В 7 читалища самодейци пазят местни традиции и обичаи. На 15 ти септември Чепеларе отбелязва 60 години от създаването на..

публикувано на 19.08.24 в 11:30