Това каза в интервю за БНР министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова. Тя заяви готовност да работи за повишаването на минималната заплата и на доходите, както и "да се повиши усещането за социална справедливост, което в момента не е факт".
В България инвестираме сериозен финансов ресурс, но невинаги той води до качество на живот, коментира социалният министър и анонсира, че се подготвя цялостен анализ на политиката на социално подпомагане, за да не се стига до това "хора, които получават години наред помощи и все са в затруднено положение". По думите ѝ темата за даването на пари е свързана с въздействието на социалната инвестиция.
"За следващия бюджет ще работим за цялостната подкрепа на всички уязвими групи. Само паричните помощи никога няма да са достатъчни", посочи Шалапатова в предаването "Преди всички". По думите ѝ целта е родителите на деца с увреждания да получават цялостна подкрепа, не само финансови помощи.
До края на тази година ще е готова национална карта за социалните услуги, базирана на анализи на местните власти, съобщи министърът на труда и социалната политика.
"Чрез картирането на социалните услуги да се запълнят празноти – там, където има такава потребност, тя да бъде създадена – както от местната власт, така и с ресурсите на държавните институции."
Около 200 деца са останали в четирите действащи дома за медико-социални грижи, уточни Шалапатова. Това по думите ѝ са "последните деца", за които досега е било трудно да се намери "хуманна алтернатива".
"Нямам обяснение защо толкова бавно се извеждат тези деца. Те трябваше до края на миналата година да намерят по-качествена грижа – в семейна, в близка до семейната среда."
По данни на НАП към края на юли 10 800 украински граждани у нас имат действащи трудови договори, а над 20 000 са били консултирани по места, добави още социалният министър.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и..
Народното събрание прие на първо четене предложените от правителството законодателни промени, с които хора, подали сигнал или оповестили публично информация за нарушения, ще получат защита. С промените става възможно такава защита да получат и хора, които подават сигнали за престъпления, извършени повече от две години назад във времето...
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите не депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Три четвърти от работещите в Кипър не са доволни от заплатите си и се чувстват финансово несигурни да покрият основни нужди за живот, жилища, образование и други. Това показва мащабно изследване на заплатите и стандарта на живот, проведено по поръчка на един от най-големите синдикати в страната. "Потискащи" и "тревожни" констатации за..
Вотът на недоверие ще е загуба на парламентарно време. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Трябва да са притеснени българите, както и аз. Това ще бъде една говорилня. Идната сряда няма да има законодателна инициатива, защото има закони, които да се гледат, и ще се превърне в една реклама на корупцията от..
Обединеното кралство и Франция ще бъдат домакини на срещата на министрите на отбраната от "Коалицията на желаещите", която започва следобед в щабквартирата на НАТО в Брюксел. По неофициална, но все още непотвърдена информация, България ще бъде представена на ниво заместник-министър. Среща на министри на отбраната от "коалицията на..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..