Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клети истории, които трудно ще намерите в учебниците

От луд късмет, през пълен абсурд, диви приключения и незавиден, тотално абсурден финал - събирачът на патила Валери Шварц гостува в "Изотопия"

| обновено на 03.09.23 в 16:38



Коя е югославската стюардеса, която разполага с индустриално количество късмет, защото оцелява при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина?

Кой е германският лекар, авантюрист и пътешественик, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, оплескал всичко и почти успял да докара САЩ и Русия до война?

Кой е островът, който изведнъж се появил в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави и няколко месеца по-късно взел, че изчезнал отново и всички замесени се чувствали доста неловко?

Отговорите на тези въпроси и целите истории можем да намерим в блога на Валери Шварц, който се е заел да събира подобни патила, изпълнени с поредица от сакатлъци. 

Истории, които няма в учебниците
"Всяка една от тези истории се е случила в някакъв момент. Хората, животните, островите и държавите, описани в тях, са абсолютно реални. Опитвам се, когато описвам някаква такава история, да се придържам максимално близо до известните факти, защото някои от тях не са абсолютно ясни. Това са истории, които изобилстват не в учебниците, а по-скоро в популярната култура."
Валери Шварц открива историите на клетниците докато се рови из разни любопитни факти.

Никой не се ражда клетник, той става такъв

Как се става клетник, отговаря Валери Шварц: "Дали по силата на обстоятелствата, дали заради собствената си глупост, дали заради някакво нелепо стечение на обстоятелства, независещи изобщо от него, се случват тези неща."

Клетото начало на разказването за разни клетници идва с историята на един "абсолютно кротък, мил човечец, с нищо забележителен и никому нищо лошо несторил през целия си живот."

"Един ден той отива на бейзболен мач и просто протяга ръката си, за да хване една отскочила топка. Това нещо освен че оплесква мача, на който присъства, освен че неговият любим отбор губи този мач, губи шанс за титла след 100-годишна пауза."

Името на този абсолютен антигерой е Стив Бартман. До ден днешен в Чикаго, където се случва това, никой не знае къде живее този човек - няма семейство, няма приятели, не излиза никъде. Ще минат десетилетия преди да получи някакво официално извинение, за това което му се е случило. Тогава всички фенове на отбора го мразят, получава смъртни заплахи и т.н., налага се да бъде скрит от полицията по програма за защита на свидетелите. Не може да се прибере вкъщи. Всичко може да прочетете тук.

Цялата човешка история гъмжи от подобни случаи. А тази нелепа бейзболна случка, съсипала живота на един човек и лишила "Чикаго Къбс" от титлата, дава началото за търсенето на подобни истории за нашия гост в Автономията. 

Защо Валери Шварц избягва да разказва клети истории от България, кои са основните му източници на информация, както и разказани трите истории, за които загатнахме в началото - югославската стюардеса, оцеляла при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина, германският лекар, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, и изникналият от нищото остров в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08