Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврейската Нова година - с ябълка, мед и нар

| Репортаж
Снимка: архив

На 15 септември ще започне 5784 година от сътворението на света. Еврейската Нова година по традиция се посреща с парче ябълка, потопена в мед, с пожелание да е сладка и щастлива годината от началото да края ѝ. Празникът обаче е и повод за размисъл защо пчелите в световен мащаб намаляват. 

Ювал Регев е собственик на иновативна фирма, а Боаз Канот е собственик на малка фабрика за центрофугиране и опаковане на мед в Израел. Двамата представят своята гледна точка към проблема в предаването "Хоризонт до обед". 

Забелязва се рязък спад на броя на пчелите в цял свят. Дори при най-добрите пчелари се е случвало да открият,че един или няколко кошера са се изпразнили неочаквано, отбелязва Ювал Регев.

Предположението е, че пчелите измират заради пръскане на инсектициди в близост по пчелините, заболявания, липса на храна и вода, замърсяване на почвата.

"През 2017 година Итай, мой приятел от малко селище в Южен Израел, ме помоли да му помогна да разбере какво става в кошерите му и ако е възможно да бъде предупреждаван за всяко произшествие в рояка. Поставихме сензори във всички кошери. Достатъчен е един, който да показва състоянието на цялата колония. Освен температурата и влажността в затвореното пространство, те отчитат и други показатели, които е лесно да бъдат регистрирани. Направи ни впечатление различната честота на жужене на пчелите. Те сякаш споделяха помежду си ситуацията в кошера. Събрахме много данни за жуженето и съставихме някакъв възможен код за интерпретиране на информацията, предавана със звук. Нещо като възможен "език" на пчелите. Това е резултатът от нашите Big Data. Още преди да се е случило нещо лошо, този сензор улавя измененията на жуженето и ги предава на специален усилвател. Неговите показания могат да се видят по всяко време на екрана на мобилния телефон на пчеларя. Научавайки за"оплакванията", собственикът на пчелина обикновено спешно реагира, за да помогне на насекомите", разказва Регев.

"Вече 40 години съм пчелар. Не знам дали си давате сметка, че една лъжица мед е цялото количество, което една пчела събира през живота си. Тя живее около два месеца и през цялото време работи. Царицата майка непрекъснато снася яйца и подготвя новата смяна работнички. Намаляването на пчелите най-често е заради паразит, който, образно казано, тежи на врата им. Той е миниатюрен, но и пчелите не са големи. Можем да го сравним с 10-килограмово гюле, което човек да трябва да влачи навсякъде. Не всички издържат на това натоварване и много от пчелите загиват. Откакто имаме сензорите, ни се налага по-рядко да отваряме кошера, за да видим какво става там. Имаме информацията, но все още тя е само на мобилния ни телефон, а не е включена към изкуствен интелект. За всеки проблем трябва лично да вземаме решение, независимо по кое време на денонощието се случва. Но качеството на меда е по-добро. А, както знаете, медът е само една малка част от ползата, които пчелите допринасят. Всеки трети плод или зеленчук може да се развие, само ако пчелите го опрашат. Така че, на пчеларството не може да се гледа като на изолиран селскостопански отрасъл. Когато ме питат защо съществува обичай да се яде мед, ябълки и нарове за Нова година, отговарям, че това е селскостопански празник. Това е времето, когато събирам ябълките и наровете и подготвям кошерите за следващата година", изтъква Боаз Канот.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08