Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Необходим е национален план за борба с инсулта"

Доц. Росен Калпачки: Съвременното лечение на инсулта се прилага само в първите 4 часа

"В България сме рекордьори по болестност и смъртност от инсулт"

| Интервю
Доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София"

България е на челна позиция в Европейския съюз по случаи на инсулт. На всеки 10 минути у нас един човек е засегнат от болестта. Няма официален регистър на преживелите инсулт, няма и национален план за борба с инсулта. Липсва достатъчна ангажираност на обществото, а първите минути са от изключителна важност, защото инсултът убива и инвалидизира. На всеки час и половина у нас умира един човек. Заболяването може да доведе до сериозна и трайна инвалидност.

"Инсултът е заболяване с огромна и непосредствена смъртност, още в болницата, и отложена – в рамките на месеците, след като човек преживее инсулта. Огромна част от хората, които оживяват, получават тежки ограничения за живота си – двигателни, ментални, говорни и имат нужди от постоянни грижи, внимание, рехабилитация дълги месеци и години", пояснява доц. Росен Калпачки - председател на Българското дружество по инсулт.

По-голямата част от пациентите не се възстановяват, посочва доцент Калпачки. По думите му само в първите 4 часа от инсулта може да се прилага съвременното лечение.

"4 часа от настъпването на някой от следните симптоми – внезапно изкривяване на лицето, внезапна слабост в едната или другата ръка, или внезапна промяна в говора. Това, когато се случи изведнъж на ваш близък, почти със сигурност сте познали инсулт и трябва да закарате човека веднага в болница. Веднага означава веднага, не утре, не след като си почине, не след като се наспи. Веднага означава минути!"

В повечето региони на България вече има екипи, които могат да прилагат това лечение. Все още не всички лекари имат голям опит, но и пациентите отиват късно, отчита д-р Росен Калпачки. Според него в съсловието все още има и "известна боязливост да се прилага съвременното лечение".

Съвременното лечение – тромболиза, дава по-голям шанс на пациентите. При инсулт на част от мозъка не достига кръв, защото артерията, която я кръвоснабдява, се е запушила от тромб.

"Тази част от мозъка остава без кръв и умира – това е инсултът. Тромболизата разтваря този тромб и възстановява кръвообращението."

Когато се приложи съвременното лечение, не толкова хора се инвалидизират тежко, изтъква доц. Калпачки.

В рамките на година 800 хиляди души в Европа получават инсулт - това е един човек на всяка минута. В Европа обаче тенденцията е надолу, докато у нас броят на засегнатите остава устойчив, дори се увеличава, отбелязва лекарят.

Той е категоричен, че е необходим национален план за борба с инсулта, ако искаме резултати. Според доц. Калпачки "нищо общо нямат политиците, има безхаберие и неангажираност сред колегите".

"В България сме рекордьори по болестност и смъртност от инсулт. Профилактиката ни още повече куца в сравнение с другите държави. Може да я сведем до някои простички правила: да си лекуваме редовно кръвното, диабета и сърдечните болести. Тези три неща, ако ги правим доживот, инсултът ще се случва по-рядко."

До ноември ще бъде възможно с помощта на нова апликация на телефон да се разпознават първите симптоми на инсулт, за да се търси навреме лекарска помощ.

"Ще може, насочвайки телефона към лицето на вашия близък, за който се съмнявате, че има инсулт, телефонът да разпознае, че този човек може би получава инсулт. Телефонът трябва да чуе какво говори, ще му заснеме лицето и като дадете телефона в ръката на вашия близък, ако той го изпусне или е слаб, телефонът ще сигнализира, че този човек получава инсулт."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51