Това разграничение направи в интервю за БНР адвокат Полина Велчева, която работи по дела за полицейско насилие.
"Протестът на 16 ноември мина всякакви граници. Трябва да се сравни това, което беше 2020-а. Тези записи, които излязоха година по-късно, се вижда ясно, че полицейските служители нямат маски, могат да се идентифицират, а тук повечето, да не кажа всички полицейски служители, които са нанасяли побоища на мирни граждани включително, не могат. Освен че нямат номера, те са с щитове, с каски. Има много случаи, в които лицата са били поваляни на земята и ритани, тоест не могат дори да определят дали трима, дали петима ги ритат. Това не е превишаване на права. Това е извършване на престъпление, което видяхме – тежки, средни телесни повреди, психически, което е най-тежкото. В районното на 16 ноември имаше множество непълнолетни деца, на 14 години дете, те заспиваха по пейките. Не са това лицата, които са извършвали действията на първа линия", коментира адвокат Велчева в предаването "Преди всички".
По закон всеки служител на МВР трябва да има регистрационен номер. В Наредбата за реда и употребата на физическа сила и помощни средства ясно е записано, че в случай на употреба на физическа сила и помощни средства се изготвя писмен доклад от служителя, използвал тази физическа сила или от ръководителя, поясни адвокат Велчева.
"Тоест, за всеки един от случаите, които видяхме на кадрите, трябва да бъдат изготвени такива доклади. В докладите законът е посочил какви данни трябва да са посочени. От кое лице е използвана физическата сила, срещу кое, с какъв интензитет е физическата сила, какви мерки са взети. До момента нямаме такива доклади, които да са приложени към делата. Поне до момента никой не е видял."
Велчева не изключва при протестите на футболните фенове срещу БФС да има умишлено нарушаване на законодателството.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..