Според нов доклад на Оксфам, позоваващ се на данни от края на 2019 година, през предишните 3 десетилетия хората от най-богатия 1 процент са произвели два пъти повече вредни въглеродни емисии, отколкото по-бедната половина от цялото човечество. Изчисленията са на базата на потреблението на различните подоходни групи и техните инвестиции.
През последната година на този период единият процент е отговорен за 16 на сто от всички въглеродни емисии - толкова, колкото произвеждат 2/3 от населението на света, казват от Оксфам. Това количество може да доведе до 10 милиона смъртни случая, причинени от повишението на температурите в настоящото десетилетие.
Темата коментира пред БНР Нафкоте Даби, водещ анализатор на Оксфам интернешънъл по въпросите на климатичните промени. Тя сподели и очакванията на организацията от COP28, предвид последните данни на ООН, че светът не просто не изпълнява знаковото Парижко споразумение за ограничаване на глобалното затопляне, а се е насочил към катастрофално повишаване на средните температури до края на века.
Между 1990 и 2019 излъчените вредни емисии се равняват на 857 гигатона въглерод. Т. нар. "бюджет" - допустимите емисии, ако искаме да ограничим глобалното затопляне до градус и половина - е 1157 гигатона. Тоест, голяма част от този бюджет беше пропилян. Оставащите 300 гигатона при сегашното потребление ще бъдат изчерпани в следващите 5 години. И като казваме сегашно потребление, това включва несправедливо големия дял на най-богатите. На какво се дължи това? В доклада използвате термина "алчен за въглерод" начин на живот, визирайки потреблението на най-богатите. Изчислявате, че на един обикновен човек ще са нужни 1500 години, за да произведе емисиите, които могат да се припишат на някой от единия процент най-богати хора в света.
"Частните самолети, яхтите, огромните имения произвеждат големи количества въглеродни емисии. Пренебрежимият въглероден отпечатък на човек от Етиопия или от Нигер е около 0,1 тона емисии. Този на човек от единия процент най-богати е средно 77 тона емисии, като е още по-висок, ако ползва частен самолет.
Втората причина за този огромен отпечатък са инвестициите и притежаваните дялове в индустрии, които са тежки замърсители. Миналата година изследвахме вредните емисии, които могат да се припишат на 125 милиардери по света. Посредством инвестициите си, те произвеждат 3 милиона тона въглеродни емисии годишно - над 1 милион пъти повече, отколкото може да причини някой в по-ниските доходни групи, представляващи 90 процента от човечеството.
Третата е начинът, по който най-богатите контролират политическата и икономическата система, както и медиите. Ако искаме инвестициите да се използват по правилния начин и емисиите да намаляват, то най-богатите трябва да имат по-малка власт върху самата система от правила, защото чрез нея много от тях защитават инвестициите си в изкопаеми горива."
"Оксфам" поддържа постоянната позиция, че властващото положение на този малоброен икономически елит трябва да се балансира чрез по-голямо облагане на огромните му доходи. По конкретната тема това са пари, които могат да се инвестират в прехода отвъд изкопаемите горива. От друга страна, по-бедните държави винаги искат подобряване на жизнения стандарт на гражданите си, което означава по-голямо потребление и повече вредни емисии. Споменатият от вас луксозен начин на живот, яхтите, самолетите и именията, които изпращат и много въглерод в атмосферата, са част от общата ни представа за успех и жизнена реализация. Какви правила трябва да наложим, за да балансираме между жизнените необходимости и разхищението?
"Ние не сме изправени само пред климатична криза, а пред огромна бедност и икономически неравенства, засягащи милиарди хора. Те не искат живота на Джеф Безос, а елементарно достойнство. За да изведем милиарди хора от бедността ще са нужни икономически растеж и развитие, призоваваме за глобално преразпределение на доходите. То може да осигури на живеещите в бедност жизнен минимум от 25 американски долара на ден, като едновременно с това излъчването на въглеродни емисии спадне с 10 процента - това горе долу е количеството, което произвежда целият Европейски съюз.
Как да постигнем всичко това чрез данъците? Нужен е данък "богатство", който се изчислява спрямо притежаваните активи на милионери и милиардери по света. Могат да се обложат както инвестициите в замърсяващи производства, така и доходите на най-богатия 1 процент с 60 на сто. Само от последното можем да съберем над 6 трилиона долара, които ще ни помогнат и за инвестиции във възобновяеми източници, а също за подпомагане на най-бедните, които са и най-потърпевши от климатичните промени.
Друго такова решение, което стана повод за дискусии, е облагането на извънредните корпоративни печалби. През предишните две години, посредством рекордната инфлация, над 700 корпорации реализираха свръхпечалби за над 1 трилион долара. 45 енергийни компании са прибирали 237 милиарда долара свръхпечалба на година. Това се случва, докато трябва да се справяме с глобална енергийна криза и сериозно нарастване на цените в ежедневието.
Всички тези форми на допълнително облагане могат да съберат между 9 и 10 трилиона долара, които ще ни помогнат за изграждане на по-добро бъдеще за всички."
В Дубай започна 28-ата климатична конференция на ООН. Това се случва на фона на информации, че домакините от Обединените арабски емирства използват форума, за да договарят добив на горива. Независимо дали това е вярно, какви са реалистичните ви очаквания от срещата?
"Големият резултат от тази среща може да бъде т.нар. глобална инвентаризация. Това е механизъм за проверка дали страните по Парижкото споразумение изпълняват целите в своите национални планове. Ние не виждаме изпълнение на договореното в Париж. Последният доклад на ООН за емисиите показа, че сме на път към затопляне с 2,9 градуса по Целзий до края на века. Инвентаризацията трябва да ни покаже какво не е свършено и какво трябва да се коригира, за да може да се върнем към целта за ограничаване до 1 градус и половина.
По отношение на енергетиката очакваме две неща от срещата. Първото е споразумение за пълно, бързо и справедливо преминаване отвъд всички изкопаеми горива. Това означава най-богатите страни, които са и най-големите замърсители, да ги премахнат първи и най-бързо. Едновременно с това да се съгласят как да финансират прехода към възобновяеми източници при по-бедните. Второто е споразумение за утрояване на капацитета на възобновяемите източници до 2030 година и постигане дотогава на годишно повишаване с 1,5 тераватчаса. В момента общата глобална мощност от възобновявами източници е под 3,5 тераватчаса. Във финансово отношение най-богатите страни не изпълниха целта от 2019 година да осигуряват 100 милиарда годишно за енергийния преход до 2025 година. На тази среща искаме да чуем конкретен план как възнамеряват да изпълнят целта и да компенсират пропуснатото през последните три години."
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..
Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..
Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот. Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..
През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват 7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..