Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един от моделите, позирали за композицията около ПСА: Вандалски акт!

| Интервю
Снимка: Добромир Видев

Какво се случва с Паметника на Съветската армия? 
Един от малкото останали живи модели, позирали за скулптурната композиция около монумента, е Клара Стоименова. Тя е едва на 6 години, когато скулпторката Стела Краева, приятелка на майка й, я кани да позира. Така Клара Стоименова става модел за детето, което държи цвете в ръка

"Това, което се случва с паметника, е вандалски акт", каза тя пред БНР.

"Режат парче по парче. Това е някаква скотска история, която иска да покаже на всички, които не са съгласни - "Няма да стане". Те звучат като хора, които са хванали врага си за гушата и стискат, и стискат и изобщо не пускат, колкото и да вика някой. Друг вариант няма - така са решили, така им е казано, това ще го направят. Ако ги оставим, ще го направят - паметникът ще си отиде. /.../ Те посегнаха съвсем нечовешки, като някакви бандити по късна доба на паметника. Този паметник ще ги захлупи, просто ще им падне на главите". 

По думите й това е паметник, който обозначава края на войната и победата. "Това ще ги подлуди, това ще ги изяде - защото не могат да приемат факта, че комунистическа страна е победила фашизма", изказа мнението си Стоименова в интервю за предаването "Преди всички".

Според нея паметникът бива съсипван. Тя прогнозира, че монументът повече няма да се покаже, докато на власт са сега управляващите.

По думите й трябва да има референдум за съдбата на ПСА

"От 10 ноември насам хора с "кастрирани" представи непрекъснато се роят. Ако не е научен да се интересува, няма откъде да разбере, че става нещо страшно", коментира още Клара Стоименова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08