Млади българи милеят за родината и чрез своята дейност информират за историческите събития у нас и стимулират патриотичното настроение сред връстниците си.
"Интересувам се от това как живеят българите в чужбина, за репресиите, които се упражняват върху тях, и когато преди две години се запознах с Владо, влязох в клуба.
Смятам също, че младите хора живо се интересуват от процесите и много искат да бъдат нужни на обществото. Да се чувстват от една по-голяма общност и именно такива инициативи като Клуба им дават тази възможност. Две момичета от Първа немска езикова гимназия сме членове в него, каза в "Нощен Хоризонт" Елина Атанасова.
"През 2018 г. отворихме нов клон на Клуба в друга гимназия, а в началните училища водим лекции и се срещаме с учениците всяка седмица, имахме клубове в Дупница и в Елин Пелин, но най-успешният ни беше в Западните покрайнини, в Босилеград. Там с един випуск за една година имахме много активна дейност. Там условията са доста тежки, имаше съпротива, както и тук, имали сме случаи да ни цензурират и да затварят заради донос наши клубове, без никаква причина, разказа за "Хоризонт" основателят на Клуб "Родолюбие и отечествознание" Владимир Чешмеджиев.
Според Елина на младите хора, особено извън столицата, им се предлагат твърде малко възможности за гражданско присъствие и участие, което води до тяхната апатия и отблъскване, което води до тяхното нежелание в бъдеще да работят или да учат в България.
"Думата патриотизъм се е превърнала последните години в мръсна дума. Ние искаме да и придадем едно ново значение, защото няма нищо срамно от това да осъзнаваш своята история, да помниш историята на своята държава, на своя род и да се гордееш с тях.
В последните месеци, заради спортните успехи на наши спортисти много хора изказват в социалните мрежи, че едва ли не не трябва да се гордеем с успехи, които не са наши лични...
Напротив, според мен и много други млади хора, които обичат своята родина, ние можем да се радваме на успехите на наши сънародници и именно това чувство за принадлежност към общност ни прави по-добри, изтъкна още Елина Атанасова за "Хоризонт".
"От тази гледна точка патриотизмът не трябва да бъде гледан с лошо око и за съжаление в Европа, заради историческото си минало, заради историята на държави като Германия, Италия и други държави с авторитарни режими, европейците се срамуват от това да се нарекат европейци, патриоти, да кажат, че те имат християнски, европейски ценности и именно това се надяваме да променим, поне в нашата държава, заяви още Елина Атанасова.
"Много малко внимание се обръща на проблемите на българите, които живеят в съседни Балкански страни. Участвали сме в инициативи на Народното събрание, за да покажем проблемите на българите в Босилеград, в региона изобщо, но резултатът е никакъв, сподели Владимир Чешмеджиев.
„Ние, членовете на клуб „Родолюбие и отечествознание“, работим, за да разпространим обичта и отдадеността към отечеството, да изучим и предадем историята, традициите и културата му. Обявяваме верността си към нашата родина, интересите ѝ и интересите на нашите съграждани. Изявяваме своята решимост да продължим развитието на тази благотворителна младежка организация, като запазваме нейните основни принципи и се задължаваме на подпомагаме всячески българската общност.“ Това пише в Устава на Клуба.
Клуб „Родолюбие и отечествознание“ е независима младежка организация, стремяща се към разпространението на българската история, култура и традиции. Целим поддържането на патриотичния дух сред обществото и в учебните заведения в България и извън нея. Освен с академична дейност, Клубът насърчава спортните и благотворителните инициативи. Организират се и пътувания из различните краища на страната с цел прякото опознаване на родината ни.
"Историята ни показва какви грешки не трябва да повтаряме, както и какво в някакъв етап от развитието е проработило. Всяка една нация, всяка една държава се възражда именно, когато е започвала да разработва историята си. Пример за това е следосвобожденската епоха.
Смятам, че българското Възраждане днес може да се случи, защото имаме достатъчно герои, към които можем да се обърнем и да кажем - "Имаме дълг към тях", обобщи ученичката в 12 клас Елина Атанасова.
"Историята ни показва кои сме ние. Когато погледнем историята, виждаме, че нашите предци са свързани и така са изградили нашата нация и държава. Ние сме тук от много, много векове и имаме един дълг към бъдещите поколения - да бъдем обединени и да се подкрепяме. Да премахнем тази историческа и национална черта да величаем другите, а не себе си!
Да не се борим първо за чуждите каузи, а за своите, това е най-важното, изтъкна в заключение Владимир Чешмеджиев.
Владимир Чешмеджиев започва гимназиалното си образование в Европейското училище в Брюксел, като по време на престоя си задълбочава своите интереси в областта на българската история и осъзнава значението на националната общност. Завършва Първа английска езикова гимназия в София. Основател и ръководител на благотворителната организация Клуб „Родолюбие и отечествознание“. Студент по право в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ от 2019 година.
Елина Атанасова е ученичка в 12-ти клас на Първа немска езикова гимназия. Интересите ѝ са в областта на хуманитаристиката, правото и международните отношения. През 2022 печели първа награда за проект в област ,,Хуманитарни и обществени науки” на Деветата научна ученическа сесия на БАН. Присъединява се към дейността на КРО поради осъзнатия граждански дълг и отговорността към пробуждането на младото поколение.
Още по темата в звуковия файл.
Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата. Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..
За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..
На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..
Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година. „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..
За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален. Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни . Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..
През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..
Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..