Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят книгата "Бившите хора на концлагерна България"

Мартин Иванов: Няма директна линия, която води от 9 септември към ДС

За кървавите погроми и лагерите знаем повече. За ежедневната репресия - много малко, смята авторът на изследването

| Интервю
Мартин Иванов
Снимка: Ирина Недева

Изследването "Бившите хора на концлагерна България" ще бъде представено в сряда от 17.30 ч. в Огледалната зала на Софийския университет.

Много са епитетите, които използват Държавна сигурност и комунистическата държава. За да има по-голяма яснота с какво ще се занимава книгата, се придържам именно към този термин, поясни пред БНР историкът Мартин Иванов, който е автор на книгата.

Цифрите са изключително условни. ДС прави собствени оценки. Очевидно това е яма, в която властта хвърля всеки, за когото има най-малкото подозрение, че може да представлява конкуренция, коментира авторът, като уточнява, че става дума за близо половин милион души.

Като че ли за конкретните репресии, за кървавите погроми знаем малко повече, за лагерите. Но за ежедневната репресия знаем много малко, отбеляза Мартин Иванов в предаването "Хоризонт до обед".

Тази половина от ежедневието на определените за "бивши хора" за него е била по-интересната част. По думите му, битовият, патриархалният елемент е много силен в нашите балкански шарении и това също се отразява върху съдбите на пострадалите.

Има поредица от акции - това "правосъдие" продължава поне до края на 50-те години. Трудно може да се каже, че репресията отшумява и вълната ѝ се прибира преди началото на 60-те години. Тези хора и след това продължават да живеят в много враждебна обстановка, коментира авторът на "Бившите хора на концлагерна България".

За разлика от книгата на Вили Лилков и Христо Христов тази книга се стреми да запази разказите на хората, за да прекрачат в основния ни национален разказ, обясни Иванов. Според него тези разкази описват опитите на засегнатите да се впишат.

"Огромното мнозинство се оттегля в двойствен живот на апатия, привидно съобразяване с догмите на режима. (…) Различните житейски стратегии не са еднотипни. Зависи много от конкретните житейски ситуации, пред които съдбата те изправи. Не съм склонен да соча с пръст тези хора."

Авторът разграничи физическите, икономическите репресии и различните форми на дискриминация.

Биографичните писти не са еднопосочни. Няма директна линия, която води от 9 септември към ДС. Затова книгата е опит да се опитаме да се отърсим от фалшивата гледна точка за агентите като злодеи, защото истинските злодеи са "тези, които ги принудиха", каза още Мартин Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Ирина Недева

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10