Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Масово недоволство в Добрич след предложение за закриване на гимназиалния курс в три училища

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Предложение на Регионалното управление на образованието в Добрич за държавния план-прием за следващата учебна година предизвика масово обществено недоволство през последните дни в областния център. 

Според инспектората се налага закриването на гимназиалния курс в три от големите училища в Добрич и преобразуването им в основни. Предложението засяга училищата "Петко Рачов Славейков", "Димитър Талев" и "Любен Каравелов", където в момента се обучават след седми клас по една паралелка в профилите изучаване на чужди езици и софтуерни и хардуерни науки. 

И в трите училища започна подписка в защита на гимназиалния курс, а днес от 15.00 часа в Община Добрич ще се проведе работна среща по темата. 

Област Добрич, според последното преброяване на населението, е втората след Видин по темпове на обезлюдяване. Причините за това са предимно икономически и са вследствие на тенденцията за все по-неглижираните проблеми не само на Северозапада, но и на Североизтока. С намаляването на децата логично от години се предприе стъпка и по закриването на гимназиални паралелки в редица училища. Регионалният инспекторат на образованието в Добрич е длъжен да се съобразява с изискванията на образователното министерство, както и с реалния брой ученици, формирайки държавния план-прием. 

Директорите на засегнатите училища обаче са категорични, че спазвайки тази нормативна база и методика, даваме още една основателна причина за емиграция от Добрич, а именно – липсата на качествено образование според предпочитанията на завършващите седми клас.

В училище "Любен Каравелов" в паралелката по софтуерни и хардуерни науки се обучават максималният брой деца – 26, които се запълват още на първо класиране, посочи директорът му Светла Иванова. Тя предупреди, че това ще доведе до освобождаване на педагогически кадри. 

"Проблемът е като лавина, която ще доведе до много страшни последици за целия град, не само за образованието. Не можем да сечем клон, на който седим, и нещо, което работи".

Директорът на другото засегнато от предложението училище "Димитър Талев" – Весела Панчева, заяви, че не е имало никакво предварително обсъждане. Тя постави редица въпроси и призова властимащите и всички, които имат отношение по въпроса, да посетят училището и да видят дали учениците от 12 клас са на училище. Чии интереси обслужваме, попита тя. 

Тези въпроси зададохме и към началника на РУО Добрич Светлана Василева.

Водещият фактор при формирането на план-приема за държавните училища, по думите ѝ, е броят на учениците, материално-техническата база и кадрите в образователните институции. Тя също се притеснява от ефекта, до който ще доведе решението:

"Такъв един процес е твърде болезнен, но за съжаление понякога се налага и такива решения да се вземат". 

Този процес не зависи само от РУО, тази дискусия трябва да се проведе, категорична е Василева. 

Ученици и родители от трите училища вече са започнали подписки в защита на гимназиалния си курс. Те споделиха, че няма да допуснат подобно "обезкървяване", по техни думи, на Добрич и в случай, че идеята на РУО бъде реализирана, ще бъдат принудени да мислят за преместване в други по-големи градове.

Днес в 15.00 часа е организирана в Община Добрич среща по темата, на която трябва да присъстват всички засегнати страни. А въпросът дали демографската криза води до закриване на паралелки, а оттам и на училища или закриването на училища води до демографска криза, остава. На него трябва да се отговори с ясна визия за развитие, която да засяга трите основни фактора за добър начин на живот – достъп до качествени здравеопазване и образование и трудова заетост.

Репортажа на Мая Щърбанова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49