"Живеем в Лондон. Един от нашите близнаци получи инсулт. Затова се отказах от работа и ги гледам вкъщи", започва той разказа си пред БНР.
Габриел е от източната част на Румъния. Научава български в столицата на Обединеното кралство. По професия е инженер агроном, но в Англия е работил в строителството и в кафене. От 4 години гледа децата си. Остава у дома, защото съпругата му е счетоводител и има възможност да внесе повече средства в семейния бюджет.
Поделят времето си между Лондон и София.
"През март миналата година, докато чакахме за физиотерапия в "Студентски град", видях колко боклук има в зелената зона, обясни Габриел в предаването "Хоризонт до обед".
"Бяхме там 5 дни. Реших да го изчистя. Помолих една майка да ми направи няколко снимки и да ги сподели в групите на майките. Станаха много популярни".
Харесвам да чистя в града, защото тук живеем много хора, обясни той.
"В много квартали има място между блоковете. Защо да ходя в парка, като имам малка градинка в междублоковото пространство? Харесвам и детските площадки. Единият от нашите близнаци не може да ходи дълго. Но той успява да се раздвижи до детската площадка.
Постоянно съм с децата. Правим физиотерапия по три пъти на ден. Натоварено ми е и имам нужда от нещо, което да ме извади от вкъщи. Правя го и за пример за нашите деца".
В своята страница във Фейсбук привлича съмишленици за каузата си.
"Много хора мислят, че засрамвам България. Но не е така.
И в Румъния е мръсно. Там градовете са по-чисти, но около селата има боклук.
Аз не обвинявам и не соча с пръст. Който е здрав и е патриот, да излезе навън и да изчисти около блока. От нас зависи. Трябва да даваме пример на децата. Не само кметството носи отговорност. Трябва да сме екип".
Следващата му акция ще бъде в квартал “Младост“.
Тъй като за благородната си дейност, румънецът получава не само похвали, но и заплахи, БНР няма да публикува фамилията му.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..