Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството като брак по любов - 32 художнички в изложбата "Дамите"

| Репортаж

Повече от 30 художнички от страната се събират с творбите си във Велико Търново за експозицията „Дамите“. Над 60 са творбите в изложбата - на утвърдени имена в изобразителното изкуство и на млади авторки. Те са подредени в изложбените зали „Рафаел Михайлов“ в старопрестолния град. Експозицията се открива тази вечер от 18 часа. Идеолог на изложбата и неин куратор е великотърновската художничка Елена Стоева.

Съвместната изложба е посветена на празника на жената и на голямата българска скулпторка Маргарита Пуева, която ни напусна през 2016 година. Пуева е единствената българка и една от осемте творци в света, носители на наградата „Хенри Мур“.

Със своето творчество Маргарита Пуева, която е завършила скулптура във Великотърновския университет, мотивира поколения български художнички. Тя е извоювала своята слава в откровено „мъжки времена“ за творците ваятели, коментира художникът и куратор на експозицията Елена Стоева и разказва за двете причини за изложбата „Дамите“, която събира във Велико Търново 32 български художнички:

„Едната е да завършим този проект, който миналата година имахме, с паметта за Маргарита Пуева, която беше изключителен човек. Залата вече ще носи нейното име. Втората цел е да покажем жени художници от цялата страна, които са от имената в съвременното изкуство“.

За изложбата свои творби са предоставили утвърдените великотърновски художнички Иваничка Панева, Снежана Славова и самата Елена Стоева. Показват се картини на Виолета Радкова, Ралица Русева, Мая Кубратова, Нина Лишовска, Петя Танева, Петя Денева, Марина Богданова, Надя Петрова и други.

„Наистина една голяма част от тях никога не са излагали във Велико Търново и това е чудесна възможност за публиката на града да се запознае с тяхното творчество. Като гледам сега нещата, е много интересно, защото наистина са най-различни поколения, различни характери, различни техники, много е интересна в тази посока изложбата, защото се получава един диалог, малко като в социалните мрежи – всеки с лицето си участва в едно общо цяло“.  

Малкото заглавие на изложбата е „Брак по любов“ по едноименната пиеса на Шопен, допълва кураторът Елена Стоева:

„Пролетен валс“ или „Mariage D'amour“ е като отговор на Маргарита Пуева, която казва в края на книгата си: „Ако можех да повторя живота си, аз пак щях да бъде художник, но може би нямаше да отдам цялото си време и енергия на това изкуство, пренебрегвайки радостите в живота“. Това е брак по любов. Защо ние го правим – правим го, защото не можем да не го правим – това е моят отговор.“

Да, животът е изкуство, но е висш пилотаж да се съчетават  двете неща. Независимо от новото време, жената така или иначе е натоварена с грижа за децата, с грижа за дома. Не е лесно. Все пак жената е в основата на света. Гледайки тези жени, които цял живот това работят и са достигнали големи висоти в творчеството си, си мисля, че това са хора мечтатели, които следват мечтите си и ги осъществяват. Пожелавам на всички да следват мечтите си и да могат да ги осъществят“.

Творбите, осъществени мечти на 32 български художнички, публиката може да види в изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново до края на март.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикалното общуване на новото поколение, започна Младежки джаз фест София 2025

Последният ден от Младежки джаз фест София 2025, на 31 май, е и с най-динамична програма, която започва в 11 ч. с конкурсната част, а надвечер ще продължи със заключителен гала концерт, джем сешън и награждаване на отличените участници. Именно това е и денят, в който организаторите канят и публика , входът е свободен, а мястото на провеждане е..

публикувано на 29.05.25 в 17:30

70 г. от рождението на композитора Кирил Илиевски

Кирил Илиевски е композитор, цигулар, педагог и общественик, оставил значима следа в съвременната българска музика. На 27 май той можеше да празнува 70-годишнина, но си отиде през 2019 г. Кирил Илиевски е роден в София, в семейство на музиканти. Завършва Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо..

публикувано на 29.05.25 в 17:00
Милен Митев и Габриела Георгиева

Отзвук от "Музикант на годината 2024": Победителката Габриела Георгиева

В предаването „Алегро виваче“ започна поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2024“. Галаконцертът се състоя на 12 май 2025 г. в Първо студио на БНР. Събитието беше под патронажа на председателя на Народното събрание на Република България - доц. Наталия Киселова. Галаконцерт "Музикант на годината 2024" -..

публикувано на 29.05.25 в 16:50

"Дни на музиката в Балабановата къща" със силна пролетна програма

В Пловдив започна 16-ото пролетно издание на международния фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща".  След откриването с дуо, което се събра специално за този фестивал – цигуларя Марио Хосен и пианистката Дора Делийска – и двамата пристигнали от Виена, на 24 май рецитал с много интригуваща програма изнесе младият китарист Георги Димитров -..

публикувано на 29.05.25 в 16:35
Ваня Запрянова, Кирил Кацаров и Росен Дончев (от ляво на дясно)

Художникът Росен Дончев и неговото творческо семейство се подготвят за изложба в Малта

Убеден съм, че бъдещето на изкуството ще се роди на границата на сегашните изкуства, думите са на един от нощните ни гости -  художникът Росен Дончев, на когото водещото международно списание за изкуство Art Market обръща специално внимание в последния си брой. И това е така, защото оригиналните сюжетни линии в картините му са препрели фолклорни..

публикувано на 28.05.25 в 10:13
Преди години млади художници от Кюстендил нарисуваха над 4 км гайтани по каменното корито на река Банщица през града.

Каменното корито на р. Банщица през Кюстендил става арт-пространство

Предложение за регламентиране на обособена зона за рисуване и представяне на графити изкуство и арт-изяви по каменното корито на река Банщица през Кюстендил e направил кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Така градът ще се сдобие с арт-спот, където всеки ще може, без никакви забрани, да демонстрира таланта си, мотивира се кметът. Кюстендил ще e..

публикувано на 27.05.25 в 10:09
Георги Митов

Какви са летни латино програми, които да очакваме през лятото?

На 2 юни в зала "България" ще се развихрят кралете на аржентинското танго Quinteto Astor Piazzolla. Носителите на две награди "Латино Грами" ще изнесат спектакли и на сцените на Летния театър във Варна и Античния театър в Пловдив.  За летния сезон у нас е предвидена фламенко програма, обединяваща елит от музиканти, певци и танцьори.  Това съобщи..

публикувано на 26.05.25 в 14:43