Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Едни слепци гласуват за други слепци." Помагат ли изборите да прогледнем?

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Днес, на традиционната неделна литургия, православната църква ще припомни на вярващите евангелското четиво, което разказва как Христос изцелил един сляпороден човек. През очите на библейския разказ, как се виждат предстоящите избори "2 в 1"? - отговорите следват в звуковата картина от репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова.

Според православния календар, днес е шестата неделя след Великден, в която църквата празнува едно от Христовите чудеса, при което Спасителят дарил зрение на сляпороден страдалец. Трогателният сюжет, разкрит в девета глава на Евангелието от св. Йоан Богослов, ни отвежда пред храма, където Христос  минава покрай просяк, "сляп от рождение".

"Иисус като искаше да го изцели, направи калчица, помаза очите му и го изпрати да се умие в Силоамската къпалня." За нея евангелският текст свидетелства само името ѝ, което означава пратен. Тя не се отличавала със специални лечебни свойства, но като изпратил слепеца там, Христос искал да изпита вярата му. Необичайното проглеждане на слепородения предизвикало полемика, интерес и смут сред първенците и местните жители. Предизвикало дори и Христовите ученици. Прогледналият слепец обаче се поклонил на Спасителя като на "Син Божи" с думите "Вярвам, Господи!"

"Повечето от хората приемат, че вярата е нещо, което е далече от живота. Винаги можем да направим връзка между евангелските текстове и ситуацията, в която се намираме", размишлява Боян Стоянов за днешната Неделя на Слепия, в която има избори 2 в 1.

"Дори едно такова съвпадение – избори 2 в 1, някой ще каже – някой сляп излекуван, какво отношение има към нас? Нека се замислим, какво е представлявал неговият живот – той е бил слепороден, светът е покрай него, той чува всичко, но не може да види, той е изолиран. Всички в някаква степен приличаме на него. Когато не сме прогледнали във вярата, ние не можем да намерим връзката с нещата, които се случват покрай нас, не можем да почувстваме божията премъдрост, не можем да разберем божието домостроителство за спасението на човешките души. Искаме да ни се подобри животът. Ходим, гласуваме, но като че ли нещата нямат напредък. Искаме да си подобрим живота, но не искаме да подобрим сами себе си. Ние сме слепородени. Едни слепци отиват и гласуват за други слепци, като очакват да се намери изход от ситуацията. А е казано, че ако слепец слепеца води, и двамата ще паднат в ямата."

Въртим се в омагьосан кръг, тегли чертата Боян Стоянов.

Очакванията за проглеждане, породени от духовния знак на днешната Неделя на слепия, могат да звучат и по-ведро.

"Не вярвам да има чак такова отваряне на очите, но все пак се надявам поне малко да се поизчистят тия гурели и хората да почнат малко от малко да виждат по-надалеч", коментира Димитър Цолов.

По думите му, демокрацията ни дава свободата да упражним или не правото си на глас, но ние трябва да изберем да го упражняваме.

"Защото ние живеем в тази страна. Трябва да се интересуваме от това, което се случва в нея."

Цолов се надява на по-висока избирателна активност на днешния вот, защото, "кой каквото ще да приказва, чистата математика казва – по-високата активност е малко по-трудна за манипулиране".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47