Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Александър Морфов

Отбелязваме 145 г. от рождението му

Александър Морфов (1880-1934)
Снимка: НВИМ

Александър Морфов е композитор, поет, публицист и офицер, известен като един от пионерите на българската хорова музика и баща на българската войнишка хорова песен. Той е и един от създателите на Съюза на народните хорове в България.

Брат е на голямата оперна певица Христина Морфова, която насърчава да се насочи към вокалното изкуство.

Александър Морфов е роден на 13 януари 1880 г. в Пловдив, в рамките на тогавашната Източна Румелия. Завършва българската католическа гимназия в Одрин, където учи основни музикално-теоретични дисциплини и флейта. Свири също на виола и виолончело.

После постъпва във Военното училище в София, което завършва през 1902 г. Участва в Балканските войни (1912­-1913 г.) и Първата световна война. Още като юнкер пише първите си военни маршове („Ний ще победим, всички дружно кат‘ вървим“, 1900 г.). Най-известният сред маршовете му е „Изгрей, зора на свободата“, познат още като „Марш на македонските революционери“.

За създаването на „Изгрей, зора на свободата“ разказва съвипускникът и близък приятел на автора, също композитор, подполковник Павел Христов в спомените си, публикувани във вестник „Целокупна България“ на 27 май 1941 г.:

„1925-то лято. Седи до мене в канцеларията другарят ми от младини – подполковник Александър Морфов. Седи и тананика. Вслушвам се. Хубавият му глас реди приятна боева мелодия. Но познавайки го добре, правя се, че не му обръщам внимание, за да не го смутя. След като тананика доста, грабна бързо от масата ми листове хартия и повдигна високо дясната си вежда – знак за силното му творческо напрежение, започна да пише. След като приключи да пише, Морфов каза смутено: „Македонската организация е натоварила нашите композитори да напишат текст и музика за македонски марш, а мен викаха за член на комисията по одобрението му. Един писал марш, друг писал химн. Слушах, слушах около десетина. Не ми хареса нито един. И си рекох: да напиша и аз един, но за себе си, за мое и твое удоволствие, приятелю. Ето, написах го! Слушай сега, пък отсъди!“

И Морфов запява: „Изгрей, зора на свободата, зора на вечната борба…“

Морфов е творческа личност с разностранни интереси. Освен поет, публицист, музикален общественик, той е също художник, скулптор, дърводелец, резбар, фотограф. Изобретател е на нов вид флейта, която се произвежда от италианската фирма “Рампони” и на нов инструмент - орфеин, с тембър на виола и виолончело.

Александър Морфов е автор на повече от 40 военни марша и патриотични песни; песни за мъжки и смесен хор; една литургия; солови песни и със съпровод на пиано и др. Песента “Дамян танец води” е станала  христоматийна за българската хорова музика. Популярни са още песента му “Баба Минковица” и баладата “Сеймени”. Той е автор на текстовете на голяма част от своите творби, както и на либретото на операта на Маестро Георги Атанасов “Запустялата воденица”.

Морфов престава да свири след едно особено трагично събитие – атентата в църквата „Света Неделя“ в София през 1925 г.. Там загива жена му, а той загубва долната си челюст.

За военните си заслуги е награден с орден “За храброст“, IV степен. Завършва земния си път на 19 април 1934 г. в  София.

В звуковия файл можете да чуете емблематичната песен на Александър Морфов „Дамян танец води“. Изпълнението е на Смесения хор на БНР под диригентството на Методи Матакиев.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Макбет“ от поредицата “Опера в киното“

Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..

публикувано на 04.02.25 в 17:51

"Пепеляшка" от киносезон 2024/2025 на "Ковънт Гардън"

2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..

публикувано на 04.02.25 в 16:29
Финалистите на конкурса

БНР подписа меморандум за сътрудничество с швейцарската фондация "Геза Анда"

Българското национално радио подписа меморандум за сътрудничество с швейцарската фондация "Геза Анда", която провежда престижния конкурс за пианисти в Цюрих на името на големия унгарски пианист , живял и творил в Швейцария. Конкурсът се провежда на всеки три години от 1979 г. насам. Негов създател е вдовицата на големия изпълнител –..

публикувано на 04.02.25 в 13:12

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.:  * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..

обновено на 03.02.25 в 19:15
Тейлър Суифт връчва наградата

Бионсе триумфира с "Грами" за албум на годината

В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..

публикувано на 03.02.25 в 08:00
Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..

публикувано на 02.02.25 в 04:32
Гергана Христова - Веселинова

Фолклорните мотиви в разказите на Гергана Христова - Веселинова

То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..

публикувано на 02.02.25 в 04:28