Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща с необикновените герои на Линдгрен

„Романи за деца по радиото” - започваме занимателната лятна поредица с приключенията на Пипи Дългото чорапче.
Снимка: Архив

В лятната програма за деца - „Романи за деца по радиото” редакция „Радиотеатър” предлага драматизации на едни от най-любимите романи за деца от световната класика.
Те ще се излъчват от понеделник до четвъртък от 16.30 до 17.00 часа.
Започваме с Астрид Линдгрен (1907-2003), която е издала 100 книги, преведени на 85 езика. Първият роман е за най-популярната й героиня, 9-годишната, луничава, червенокоса, с две стърчащи плитчици, Пипи Дългото чорапче. Тя е необикновеното силно момиче, което мести своя кон из къщата, търси неизвестно нещо „спунк”, прави сладкарски изненади на децата. А в какви приключения участват Пипи, маймунката Господин Нилсън, Аника и Томи - ще чуете на 4, 5 и 6 юли.
Втората драматизация е моноспектакълът на Майя Остоич за необикновеното същество, което живее на покрива в една мъничка къщичка и лети на собствен мотор, монтиран на перката на гърба му.
Какви приключения се случват на дебеличкото драбосъче Карлсон ще чуете в четвъртък на 7 юли.
Следващата седмица - 11-14 юли ще ви срещнем с Роня - дъщерята на главатаря на разбойниците, който обожава своята дъщеря и се надява да наследи неговия „бизнес”. Но Роня не само решително отказва, но и се сприятелява с Бирк - синът на смъртния му враг. А за да разберете какво ще се случи с двете деца в страшната гора, пълна със сиви джуджета, черни видри и опашати, трябва да не пропуснете нито една от четирите части.
В седмицата от 18 до 21 юли ще се появят две коренно противоположни момчета - Мио и Емил. В „Мили мой Мио” главният герой Босе открива, че всъщност се казва Мио и освен осиновители, си има истински баща - крал, който дълго го е търсил. Интересно е да се разбере как е възможно с помощта на една бирена бутилка и нещо в нея можеш да се озовеш по средата на морето, на остров, където ти е предопределено да се изправиш срещу жесток рицар, който отвлича деца. Но кой помага на Мио в страшната битка и какви чудеса стават с природата и черните птици - ще чуете в понеделник и вторник от 16.30 ч.
Другото момче е Емил от Льонеберя, който непрекъснато прави пакости и е наказван в бараката за дърва, където прекарва доста време. Но и в нея той не скучае - дялка си дървени човечета, вече 55 на брой. А как се развихря пакостливото му въображение ще чуете в сряда и четвъртък.

По публикацията работи: Мая Бениеш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По следите на думата "мързел"

Доказано от практиката и от собствените ни наблюдения етимологизуването, т.е. изследването на произхода на думите, е от любимите изкушения за будния човешки ум. А най-хубавото в етимологическите главоблъсканици е, че почти никога не се знае предварително накъде ще кривне пътеката, по която думите са влезли в езика ни и удобно са се настанили във..

публикувано на 17.09.24 в 09:26

Георги Данаилов: Процесът на търсене на думи е акт на насилие върху мисълта

Един от "специалните" гости на предаването в първите му години беше известният писател и ярка обществена фигура Георги Данаилов. Едва ли е необходимо да изреждаме заглавията на книгите му и филмите по негови сценарии, но в случая е важно да припомним, че той е завършил висше образование и е работил като преподавател по химия. В интервюто той..

публикувано на 13.09.24 в 17:18

Дума история и песен Вселена

Има една дума от диалектното богатство на езика ни, която всички сме чували многократно, досещаме се какво означава приблизително, но без да сме докрай сигурни. Глаголът "притурям се" от "Притури се планината" на Стефка Съботинова – една от най-силно въздействащите ни фолклорни песни, която намери отклик и извън пределите на страната ни. Още..

публикувано на 29.08.24 в 15:49
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15